ΤΣΣΚΑ – Μπασκόνια 89-86: Ο Χίλιαρντ “ντύθηκε” Τζέιμς και νίκησε την παλιά του ομάδα! (videos)

2020-11-12T20:11:03+00:00 2020-11-12T20:11:03+00:00.

12/Nov/20 20:11

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη συμπλήρωσε 500 ματς στην Ευρωλίγκα και παρά τις απουσίες στις θέσεις των γκαρντ κέρδισε την Μπασκόνια στην Ρωσία με 89-86 έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Νταρούν Χίλιαρντ.

Η ομάδα του Έλληνα προπονητή μπορεί να μην είχε στην διάθεση της τους Μάικ Τζέιμς & Γιάνις Στρέλνιεκς αλλά “γιόρτασε” το milestone των 500 αγώνων στην Ευρωλίγκα με νίκη απέναντι στην Μπασκόνια του Ντούσκο Ιβάνοβιτς με 89-86 χάρη στον Χίλιαρντ ο οποίος πραγματοποίησε μία φανταστική εμφάνιση και ήταν καθοριστικός στο φινάλε πετυχαίνοντας ένα μεγάλο τρίποντο.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έχει ρεκόρ 5-3 και ανεβαίνει “σκαλοπάτια” στην κατάταξη, ενώ αντίθετα οι Βάσκοι έχουν 2 νίκες και 4 ήττες με δύο λιγότερα ματς.

Το ματς

Χάκετ – Χίλιαρντ και +12 για ΤΣΣΚΑ!

Εξαιρετικά ξεκίνησε το παιχνίδι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και προηγήθηκε με 15-5 (στο 5′) έχοντας 6/6 σουτ, ενώ στην συνέχεια η διαφορά ανέβηκε και στο +11 (21-10 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με την Μπασκόνια να μειώνει σε 23-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη διατηρούσε ένα ασφαλές προβάδισμα με 31-24 (στο 15′) χάρη στην άμυνα της και τους Χίλιαρντ – Χάκετ που είχαν μαζί 16 πόντους (9 και 7). Με το ίδιο δίδυμο να φτάνει μαζί τους 27 πόντους με 10/11 σουτ (!) η διαφορά ανέβηκε στους 12 (42-30 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 47-35.

Ανατροπή στο φινάλε από τους Βάσκους και… “θρίλερ”!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Μόσχα ξεκίνησε με την ΤΣΣΚΑ να ελέγχει τον ρυθμό και να διατηρεί ένα σημαντικό διψήφιο προβάδισμα με 56-44 (στο 25′). Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και στο +13 (60-47 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 66-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερο στο παρκέ με την ομάδα του κόουτς Ιτούδη να προηγείται άνετα (77-62 στο 35′) και να βρίσκεται πολύ κοντά στην νίκη. Οι Βάσκοι έστω και αργά “ξύπνησαν” και με επιμέρους σκορ 18-5 μείωσαν σε 82-80 1:20 πριν το τέλος του ματς κάνοντας το “θρίλερ”.

Στα 48′ η Μπασκόνια με 2/2 βολές του Χένρι ισοφάρισε σε 82-82, όμως ο Κλάιμπερν στα 41′ έκανε το σκορ 84-82, όμως ο Χένρι και πάλι στα 34′ ισοφάρισε σε 84-84! Τελικά ένα τρίποντο του Χίλιαρντ που έφτασε τους 31 πόντους στα 23′ έκανε το σκορ 87-84 και “καθάρισε” το ματς.

Που κρίθηκε: Η Μπασκόνια είχε επιστρέψει από το -15 μέσα στην Μόσχα στο τέλος και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας χρειάστηκε ένα τρίποντο του Χίλιαρντ στα 23′ δευτερόλεπτα και μία άμυνα του Μιλουτίνοφ για να πάρει την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χίλιαρντ ήταν φανταστικός απέναντι στην παλιά του ομάδα κάνοντας ρεκόρ καριέρας σε πόντους με 31 πόντους (7/10 τρίποντα, 5/6 δίποντα), ενώ ακόμα είχε 2 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Επίσης για τους νικητές ξεχώρισαν ο Χάκετ με 16 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Σενγκέλια επίσης απέναντι στην πρώην ομάδα του με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 47-35, 66-58, 89-86