Μακάμπι – Ζαλγκίρις 85-57: Την ΔΙΕΛΥΣΕ με “ζεστό” Ντόρσεϊ (videos)

2020-11-12T21:51:13+00:00 2020-11-12T23:34:18+00:00.

12/Nov/20 21:51

Η Μακάμπι έκανε ένα μικρό… πάρτι απέναντι στην Ζαλγκίρις, παίρνοντας τη νίκη με το επιβλητικό 85-57.

Ένα πολύ εύκολο βράδυ πέρασε η Μακάμπι απέναντι στην Ζαλγκίρις, με την ομάδα του Λαού να ΣΥΝΘΛΙΒΕΙ τους Λιθουανούς με 85-57 και να ανεβαίνει στο 3-5. Από την άλλη οι Λιθουανοί υποχώρησαν στο 5-3.

Από το πρώτο δεκάλεπτο κιόλας η διαφορά ανέβηκε στους 10, με την Μακάμπι να μην αφήνει τους αντιπάλους της να πάρουν… ανάσα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, με τον διεθνή γκαρντ να κάνει μεγάλο ματς με 16πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Τζόουνς.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Ζαλγκίρις μπήκε καλά και βρέθηκε στο +6 με 2-8 στο 2’, όμως η συνέχεια δεν ήταν ίδια. Ένα 8-0 της Μακάμπι έκανε το 10-8, με την Μακάμπι να συνεχίζει με το πόδι στο γκάζι και να κλείνει το δεκάλεπτο στο 24-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα 12-0 για τους γηπεδούχους (36-14, 14’), με τα πάντα πλέον να έχουν πάρει τον δρόμο τους. Το ημίχρονο τελείωσε στο 53-23, ενώ και στο τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα δεν άλλαξαν (72-44). Έτσι η τελευταία περίοδος αποτέλεσε μια τυπική διαδικασία, με την Μακάμπι να φτάνει σε μια εύκολη νίκη με 85-57.

Δεκάλεπτα: 24-14, 53-23, 72-44, 85-57.

Πού κρίθηκε:

Η Μακάμπι, με όπλο τα τρίποντα (11/21), είχε από την αρχή τον έλεγχο, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου και εκτόξευσε την διαφορά, έτρεξε ένα επιμέρους 29-9.

Παίκτης κλειδί:

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 16 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 15 πρόσθεσε ο Κρις Τζόουνς.

Από την άλλη οι Γκριγκόνις και Λοβέρν είχαν από 11.