Ερυθρός Αστέρας – Ρεάλ 67-73: Ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και τρίτη σερί νίκη (videos)

2020-11-13T20:55:30+00:00 2020-11-13T22:17:00+00:00.

13/Nov/20 20:55

Η Ρεάλ, παρότι βρέθηκε ακόμα και με 11 πόντους πίσω στο σκορ, στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την αντεπίθεσή της και έφτασε στην επικράτηση μέσα στο Βελιγράδι με 73-67, φτάνοντας τα τρία σερί θετικά αποτελέσματα.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, όμως το δεύτερο ανήκε στην Βασίλισσα. Η Ρεάλ έκανε την ανατροπή και πήρε τα ηνία, ενώ στο τέλος με όπλο την άμυνα δεν επέτρεψε στους Σέρβους να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο στην αναμέτρηση, φτάνοντας έτσι στη νίκη με +6.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ρεάλ ανέβηκε στο 4-4, φτάνοντας μάλιστα τις τρείς σερί νίκες στην Ευρωλίγκα, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας υποχώρησε στο 3-5.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Σούπερ ξεκίνημα για τον Ερυθρό Αστέρα, απάντηση από την Ρεάλ

Με τον Λόιντ να κάνει τα… δικά του, ο Ερυθρός Αστέρας βρέθηκε γρήγορα μπροστά με 16-5 (5’), ενώ ανέβασε την διαφορά και στους 13, με το σκορ να γίνεται 21-8 (7’). Ένα 0-11 της Ρεάλ έκανε το σκορ 21-19, όμως η απάντηση του Ερυθρού Αστέρα ήταν άμεση, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 26-21.

Στο +11 ξανά οι Σέρβοι, αλλά…

Η διαφορά ανέβηκε εκ νέου στους 11 (38-27, 16’), με τον Ερυθρό Αστέρα να είναι το απόλυτο αφεντικό στο παρκέ. Παρόλα αυτά η Ρεάλ μείωσε στη συνέχεια, χωρίς όμως να περάσει μπροστά. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 42-26.

Ανατροπή για την Ρεάλ και προβάδισμα

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια διαφορετική ιστορία. Η Ρεάλ μπήκε με το πόδι στο γκάζι και πήρε άμεσα το προβάδισμα (42-43, 23’), ενώ δεν σταμάτησε εκεί. Με όπλο τα τρίποντα ανέβασε την διαφορά στους 8 (46-54, 28’), κλείνοντας την περίοδο στο +6 (53-59).

Άμυνα σημαίνει νίκη!

Με τον Λόιντ να παίρνει και πάλι το… όπλο του, ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε και λίγο μετά ανέκτησε το προβάδισμα (65-64, 36’). Η απάντηση της Ρεάλ ήταν άμεση και με δύο τρίποντα του Τόμπκινς το σκορ έγινε 65-70 (37’), με την εικόνα του αγώνα να μην αλλάζει στα τελευταία λεπτά. Έτσι το τέλος της αναμέτρησης βρήκε την Ρεάλ νικήτρια με σκορ 67-73.

Δεκάλεπτα: 26-21, 42-26, 53-59, 67-73.

Πού κρίθηκε:

Η Ρεάλ στο δεύτερο έκανε την ανατροπή και πήρε τα ηνία, ενώ παρά το ξέσπασμα του Ερυθρού, ο οποίος έκανε το 65-64ν στο 35′, στον εναπομείναντα χρόνο δέχθηκε μόλις 2 πόντους!

Παίκτης κλειδί:

Ο Τόμπκινς με 14 πόντους και 4 τρίποντα ήταν κομβικός για τη νίκη της Ρεάλ, ενώ 13 με 3 πρόσθεσε ο Ράντολφ. Από την άλλη ο Λόιντ είχε 22 και ο Ουόλντεν 16.