Ζενίτ – Χίμκι 83-88: Σβεντ, ΜακΚόλουμ και σημειώσατε “2” στο ρωσικό εμφύλιο

2020-11-17T20:00:41+00:00 2020-11-17T20:11:25+00:00.

Stelios Toromanidis

17/Nov/20 20:00

Σπουδαίο “διπλό” για την Χίμκι με πρωταγωνιστή τον Αλεξέι Σβεντ που εκτός των άλλων πέτυχε ένα κρισιμότατο τρίποντο προς το φινάλε, καθώς νίκησε 88-83 την Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη και έφτασε τις δυο επικρατήσεις σε επτά αγώνες.

Ο Ρώσος ηγέτης των Μοσχοβιτών είχε 24 πόντους με 4/9 τρίποντα και μαζί με τον Έρικ ΜακΚόλουμ (19 πόντοι) οδήγησαν την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ στο ροζ φύλλο αγώνα υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην δεύτερη ήττα τους σε πέντε παιχνίδια, ενώ πήγε χαμένη και η μεγάλη εμφάνιση του Μπίλι Μπάρον (24 πόντοι με 6/10 τρίποντα).

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ.

Διακύμανση αγώνα:

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε ο αγώνας, καθώς οι δυο ομάδες είχαν κέφια επιθετικά. Ο Πάνγκος… κέρναγε (6 ασίστ), οι Χόλινς και Γκουτάιτις… έπιναν (10 και 7 πόντοι αντίστοιχα) για την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης που σούταρε με 71,4% εντός πεδιάς στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να κυριαρχήσει παίρνοντας προβάδισμα οκτώ πόντων (27-19) στο 10′. Από την άλλη ο Σβεντ με 7 πόντους προσπαθούσε να αντισταθμίσει λίγο τα πράγματα, όμως μόνο αυτός δεν αρκούσε.

Ο Πάνγκος αποσύρθηκε για ένα τρίλεπτο στον πάγκο, οι γηπεδούχοι αποσυντονίστηκαν κάπως στην επίθεση και οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις με πρωταγωνιστή τον Σβεντ έτρεξαν ένα γρήγορο 9-1 σερί για να μειώσουν στον έναν πόντο (29-28) στο 12′. Οι Μπάρον και Ρίβερς μπήκαν στην εξίσωση του σκοραρίσματος, ο Χόλινς συνέχισε το βιολί του (5/5 σουτ εντός πεδιάς) και η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ξέφυγε με έντεκα πόντους διαφορά (45-34) στο 17′. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με ένα 10-2 σερί έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο αρκετά κοντά στο σκορ (47-44).

Με τρίποντο του Τίμα η Χίμκι πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (52-50 στο 22′), ενώ ακολούθως ο ρυθμός έπεσε σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και οι δυο ομάδες εκτελούσαν με χαμηλότερα ποσοστά. Ένα ξέσπασμα τριών συνεχόμενων τριπόντων του Μπάρον, η Ζενίτ ξέφυγε με +8 (66-58) στο 29′, την ώρα που Μπέρτανς και Σβεντ μείωσαν γρήγορα στο 67-63 του 30′.

Ο Μπάρον συνέχιζε να εκτελεί με… ανελέητο ρυθμό έξω από τα 6,75μ. (22 πόντοι με 6/9 τρίποντα), όμως οι Σβεντ (21 πόντοι) και Μονρόε (9 πόντοι) δεν άφηναν ατιμώρητες τις αμυντικές της ατέλειες και το ματς παρέμενε στην “κόψη” του ξυραφιού (81-79 στο 38′). Με ένα… άρρωστο τρίποντο του Σβεντ και τρεις ελεύθερες βολές του ΜακΚόλουμ η Χίμκι πήρε το προβάδισμα με 81-85 στα 32″ πριν την λήξη και στην συνέχεια κράτησε την υπέρ της διαφορά μέχρι το φινάλε του ματς.

Παίκτης Κλειδί:

Ο Αλεξέι Σβεντ με 24 πόντους και 2 ασίστ ήταν ο κορυφίος παίκτης του αγώνα ευστοχώντας μάλιστα σε ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο λίγο πριν την λήξη του ματς. Γενικά πήρε την ομάδα του στις πλάτες του εκεί που έπρεπε σαν μεγάλος ηγέτης.

Σημείο Κλειδί:

Η αμυντική αδυναμία της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης που ήταν η κορυφαία πριν τον αγώνα άμυνα στην Ευρωλίγκα, εξαιτίας της οποίας οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να εξαργυρώσουν την πολύ καλή τους επιθετική λειτουργία. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι Σβεντ και ΜακΚόλουμ και χάρισαν την νίκη στην Χίμκι.

Δεκάλεπτα: 27-19, 47-44, 67-63, 83-88.