Εφές – Μπάγερν 71-74: Οι Βαυαροί ΔΕΝ είναι πυροτέχνημα! (videos)

2020-11-17T20:20:35+00:00 2020-11-17T21:32:35+00:00.

17/Nov/20 20:20

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε μία τεράστια νίκη με 71-74 κόντρα στην Εφές στην Τουρκία, δείχνοντας πως μόνο… πυροτέχνημα δεν είναι φέτος!

Η Εφές αγωνίστηκε με τον Λάρκιν αλλά χωρίς τους Ντάνστον-Μπομπουά, έφτασε ακόμα και στο +10 στην τέταρτη περίοδο, όμως η Μπάγερν φέτος μπορεί να κάνει τα πάντα, παίρνοντας τη νίκη με 71-74 στην Τουρκία!

Με επιμέρους 14-24 στην τέταρτη περίοδο και τον Ρέινολντς να έχει 12 πόντους σε αυτό το διάστημα, οι Βαυαροί έκαναν ακόμα μία τεράστια εκτός έδρας νίκη (4-1 εκτός), φτάνοντας στο 7-2, την ώρα που η ομάδα του Αταμάν έμεινε στο 4-4 με 3 εντός έδρας ήττες σε 4 ματς.

Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη επικράτηση της Μπάγερν επί της Εφές μετά από 5 αναμετρήσεις σε επίπεδο Ευρωλίγκας.

Στην συνέχεια της ”διπλής” εβδομάδας (10η αγωνιστική), η Εφές φιλοξενείται από την Χίμκι (19/11, 19:00), ενώ η Μπάγερν υποδέχεται την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (19/11, 21:30).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα με μπροστάρη τον Πλάις, φτάνοντας στο 12-6. Κάπου εκεί, η Μπάγερν αντέδρασε και με τον Μπόλντγουϊν να σκοράρει 5 πόντους, πέρασε μπροστά με 12-14, με σερί 8-0. Ο Ντέντοβιτς βγήκε μπροστά, την ώρα που και οι γηπεδούχοι βρήκαν κι άλλες λύσεις για το 23-22 του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς ανώτεροι στις αρχές της δεύτερης περιόδου, φτάνοντας στο 23-32 με 0-10 σερί. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τους Λάρκιν-Μίτσιτς (37-38) στο 19′), όμως η Μπάγερν δεν έχασε το προβάδισμα σε κανένα σημείο, την ώρα που η τριπλέτα Μπόλντγουϊν-Ντέντοβιτς-Ζίπσερ έμοιαζε ασταμάτητη για το 37-42 του ημιχρόνου.

Πάτησε το γκάζι στο δεύτερο, αλλά ΜΠΑΓΕΡΝ

Η Μπάγερν συνέχισε σε ανάλογο ύφος για το 37-44. Κάπου εκεί όμως, η Εφές άλλαξε και πίεσε στην άμυνα, επιτρέποντας όχι μόνο να προσπεράσει μετά από πολύ ώρα (47-44), αλλά και να περιορίσει τον αντίπαλό της σε μόλις 8 πόντους στην περίοδο! Ο Πλάις ήταν ασταμάτητος, ο Μοερμάν έδωσε λύσεις και η τουρκική ομάδα έφτασε στο +7 (57-50) στο 30′ με επιμέρους 20-8.

Ο Μοερμάν συνέχισε με 5 πόντους για το ”διψήφιο” 62-52 της Εφές. Η Μπάγερν βρήκε σκορ από την ρακέτα με τον Ρέινολντς για το 66-58 και από τον Ουέιλερ-Μπαμπ (8 πόντοι) για το 68-67 στο 37′ με επιμέρους 2-9. Ο Ρέινολντς ήταν τρομερός και έδωσε το προβάδισμα στη Μπάγερν με 70-72 στο 39′, με την Εφές να έχει μεγάλο πρόβλημα. Ο Λάρκιν έκανε το 71-72 με 1/2 βολές (18”), o Ρέινολντς και πάλι ήταν εκεί για το 71-74 στο -11”. Ο Μίτσιτς πήρε το σουτ της ισοφάρισης, βρήκε όμως σίδερο και η νίκη πήγε στην Μπάγερν με 71-74!

Πού κρίθηκε: Η Μπάγερν βρέθηκε πίσω με 66-58, όμως δεν τα παράτησε και όχι μόνο έφτασε, αλλά και προσπέρασε στα τελευταία 5′ του ματς!

Παίκτης-κλειδί: Για την Μπάγερν, ο Ρέινολντς ήταν όλα τα λεφτά με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, έχοντας 12 στην τελευταία περίοδο! Εξαιρετικός και πάλι ο Μπόλντγουϊν με 15 πόντους-11 ασίστ, ενώ 12 πόντους-6 ριμπάουντ είχε ο Ζίπσερ και 8 ο επίσης κομβικός Ουέιλερ-Μπαμπ.

Ο Πλάις έπαιξε και για τον Ντάνστον με 19 πόντους-5 ριμπάουντ, ενώ ο Λάρκιν κόντρα στην ομάδα που σκόραρε πέρυσι 49 πόντους είχε 13 με 7 ασίστ. Εξαιρετικός και ο Μοερμάν με 9 πόντους -όλους στο δεύτερο ημίχρονο- μαζί με 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 37-42, 57-50, 71-74

Εφές: Λάρκιν 13, Σίγκλετον 2, Σαϊμπίρ, Μπαλμπάι, Γκαζί, Σανλί 2, Μοερμάν 9, Τουντσέρ, Πλάις 19, Μίτσιτς 12, Άντερσον 7, Σίμον 7

Μπάγερν: Ουέιλερ-Μπαμπ 8, Μπόλντγουϊν 15, Μπρέι, Ρέινολντς 14, Τόμας, Λούτσιτς 7, Φλακαντόρι, Ντέντοβιτς 10, Ζίπσερ 12, Τζόνσον, Σίσκο 4, Ραντόσεβιτς 4