Μπασκόνια – Φενέρ 86-68: “Πάρτι” για τους Βάσκους και τώρα… Παναθηναϊκός! (videos)

2020-11-17T22:13:36+00:00 2020-11-18T00:09:08+00:00.

17/Nov/20 22:13

Η Μπασκόνια χάρη σε ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο όπου έκανε συνολικό επιμέρους σκορ 22-9 κέρδισε εύκολα την Φενερμπαχτσέ στην Βιτόρια με 86-68 και με τον Πίτερς να πραγματοποιεί μία εντυπωσιακή εμφάνιση.

Η Μπασκόνια του Ντούσκο Ιβάνοβιτς βρέθηκε σε μεγάλη βραδιά απέναντι στην Φενέρ και παίζοντας ωραίο μπάσκετ στο τέταρτο δεκάλεπτο πανηγύρισε την σπουδαία νίκη με 86-68 και πλέον περιμένει στην έδρα της και τον Παναθηναϊκό (19/11).

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Πλέον η Μπασκόνια μετράει ρεκόρ 3-4 και έχει 2 λιγότερα παιχνίδια, ενώ η Φενέρ βρίσκεται στο 4-5 ρεκόρ και απομακρύνεται από τις πρώτες θέσεις της κατάταξης.

Το ματς

Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά οι Βάσκοι κυριάρχησαν!

Εξαιρετικά ξεκίνησε το παιχνίδι η Φενέρ και από νωρίς προηγήθηκε αρχικά με 9-0 (στο 3′) και με 17-13 (στο 8′), όμως οι Βάσκοι αντέδρασαν και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 7-3 και πίσω μόλις με 21-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχε βρει ρυθμό και ήταν καλύτερη στο παρκέ με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 33-28 (στο 15′), ενώ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με ένα σημαντικό προβάδισμα (45-36) δεχόμενη μόλις 15 πόντους σε 10 λεπτά από τους Τούρκους.

Στο τέλος “καθάρισαν” οι Βάσκοι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Βιτόρια ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τον χαμηλό ρυθμό και να παραμένουν μπροστά στο σκορ με 53-45 (στο 25′). Η Φενέρ δεν μπορούσε να μειώσει ούτε και να βρει ρυθμό (59-51 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με την ομάδα του Κοκόσκοφ να καταφέρνει να μειώσει στο σκορ σε 64-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Μπασκόνια μπήκε πολύ δυνατά και με επιμέρους σκορ 11-2 προηγήθηκε με +14 (75-61 στο 35′) για πρώτη φορά και έγινε το ακλόνητο φαβορί για την νίκη. 3΄λεπτά πριν το τέλος η διαφορά έφτασε και στους 15 πόντους (78-63) και εν τέλει παρά τις προσπάθειες της Φενέρ οι Βάσκοι πανηγύρισαν το σπουδαίο αποτέλεσμα με 86-68.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια ήταν μπροστά με 64-59 και με ένα καθοριστικό επιμέρους σκορ 16-6 “καθάρισε” την υπόθεση νίκη!

Παίκτης-κλειδί: Ο Άλεκ Πίτερς ήταν καταπληκτικός και με ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα (23 πόντους με 9/11 σουτ) έκανε την διαφορά, ενώ καλό ματς πραγματοποίησαν ο Γκεντράιτις με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Βιλντόζα με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Ντράγκιτς με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-36, 64-59, 86-68.