Ρεάλ – Μακάμπι 79-63: Τέταρτη σερί νίκη με “σούπερ” τετράδα (videos)

2020-11-18T20:11:55+00:00 2020-11-18T22:48:51+00:00.

18/Nov/20 20:11

Η Ρεάλ συνέχισε το νικηφόρο σερί της, κερδίζοντας εύκολα στην Μαδρίτη και την Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 79-63.

Η Ρεάλ δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, την οποία και νίκησε με 79-63, για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν είχε τις λύσεις επιθετικά και κυρίως δεν μπόρεσε να ανακόψει την φόρα των Μαδριλένων, οι οποίοι με τους Ντεκ-Ταβάρες-Ράντολφ-Καμπάτσο έφτασαν στην 4η σερί νίκη τους με συνολικό ρεκόρ 5-4. Όσο για τους ηττημένους, παραμένουν χαμηλά με 3-6.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι η Μακάμπι έχει να κερδίσει στην Μαδρίτη από τις 11/3/10, χάνοντας για 10ο σερί ματς!

Για την 10η αγωνιστική, η Ρεάλ υποδέχεται την Φενέρ (20/11), ενώ η Μακάμπι φιλοξενείται από την Βαλένθια (20/11).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα το ματς, μπαίνοντας σε θέση οδηγού μετά το αρχικό 4-4. Καμπάτσο και Ντεκ ανέλαβαν πρωτοβουλία, φτάνοντας στο 18-10, παρά τις προσπάθειες του Ζίζιτς. Η Μακάμπι μείωσε σε 21-16, όμως η συνέχεια δεν ήταν υπέρ της, όπως δείχνει και το 29-18 του 10′.

Η συνέχεια ανάλογη για τους γηπεδούχους, που με τον Ταβάρες κυρίως μπόρεσαν να μείνουν σε διψήφιες διαφορές, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τις ”απαντήσεις” παρά μόνο κάποια ξεσπάσματα με τον Ντόρσεϊ, κάτι που έφερε το ημίχρονο στο +13 (45-32) δια χειρός Αμπάλντε.

Δεν κινδύνευσε, δεν άφησε το πόδι από το γκάζι

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 6 πόντους του Ουίλμπεκιν, αλλά ο Ράντολφ απάντησε με δικό του τρίποντο για το 48-38. Ταβάρες και Ντεκ έκαναν ζημιά στην ρακέτα της Μακάμπι, η οποία μπόρεσε να φτάσει στο 50-43 με 0-5 σερί από Ουίλμπεκιν-Μπέντερ. Ακολούθησε ένα 10-4 της Ρεάλ (60-47), με τον Χάντερ να μειώνει για λίγο, πριν έρθει το 62-50 του 30′.

Ο ρυθμός της Ρεάλ στα τελευταία 10′ ήταν ίδιος και σε αρκετά διαστήματα καλύτερος, φτάνοντας ακόμα και στο +16 (68-52 στο 34′). Οι παίκτες του Λάσο έδειξαν ότι δεν κινδυνεύουν σε κανένα σημείο του ματς, με την Μακάμπι ουσιαστικά να δείχνει ότι δεν μπορεί να παλέψει άλλο. Το +19 (75-56 στο 37′) ήταν η επιβεβαίωση αυτού, με την Ρεάλ να φτάνει εύκολα στη νίκη με σκορ 79-63.

Πού κρίθηκε: Η Ρεάλ είχε τα ηνία του ματς καθ’ όλη την διάρκειά του, εδραιώνοντας την θέση της στα τελευταία λεπτά.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντεκ ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους-6 ριμπάουντ, όπως και ο Ράντολφ με 15-7. Ο Καμπάτσο έφτασε τους 9 πόντους-12 ασίστ, με τον Ταβάρες να μετράει 10 πόντους-8 ριμπάουντ-2 μπλοκς και τον Γιουλ 10.

Για την Μακάμπι, προσπάθησαν με 18 και 14 πόντους οι Ουίλμπεκιν και Ζίζιτς (10 ριμπάουντ) αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 45-32, 62-50, 79-63

Ρεάλ: Ράντολφ 15, Φερνάντεθ 5, Αμπάλντε 7, Καμπάτσο 9, Λαπροβίτολα, Αλόσεν 3, Ντεκ 16, Γκαρούμπα 2, Κάρολ, Ταβάρες 10, Γιουλ 10, Τόμπκινς 2

Μακάμπι: Μπράιαντ 4, Ουίλμπεκιν 18, Τζόουνς 9, Καλοϊάρο, Χάντερ 5, Κόεν, Ντόρσεϊ 6, Μπλέιζερ, Μπέντερ 7, Σάχαρ, Ζίζιτς 14, Άλμπερ