Άλμπα – Ζενίτ 66-73: Με Γκουντάιτις – Τόμας κι… άμυνα πέρασε από το Βερολίνο! (videos)

2020-11-20T21:48:22+00:00 2020-11-21T00:49:10+00:00.

20/Nov/20 21:48

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης του Τσάβι Πασκουάλ επέβαλλε απόλυτα τον ρυθμό της στο Βερολίνο και πανηγύρισε το διπλό επί της Άλμπα με 73-66.

Η ρώσικη ομάδα υπενθύμισε σε ένα ακόμα παιχνίδι στην φετινή Ευρωλίγκα πως η άμυνα της αποτελεί ένα από τα μεγάλα της “όπλα” και αυτή ήταν και το… κλειδί για σημαντικό διπλό στο Βερολίνο επί της Άλμπα με 73-66.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του ματς!

Πλέον η Ζενίτ παρότι έχει τέσσερα λιγότερα παιχνίδι ανεβαίνει βαθμολογικά με ρεκόρ 4-2, ενώ η Άλμπα είναι στις τελευταίες θέσεις με 2 νίκες και 6 ήττες.

Το παιχνίδι

Η άμυνα το “όπλο” για το διψήφιο προβάδισμα!

Καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Ρώσοι και με τους Χόλινς – Τόμας να σκοράρουν από 4 πόντους προηγήθηκαν με 8-4 (στο 5′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 10-10 (στο 8′) με τον Γκίφαϊ (4 πόντους) και η πρώτη περίοδος έληξε με 12-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς η Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ με τον Ζούμπκοφ να φτάνει τους 9 πόντους διατήρησε το προβάδισμα της (19-16 στο 15′) παίζοντας καλύτερα από την Άλμπα. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 10-2 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +11 (29-18 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 33-22 και την Άλμπα να έχει 0/10 τρίποντα!

Με την άμυνα πήρε το διπλό η Ζενίτ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βερολίνο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μειώσουν, αλλά την Ζενίτ να κρατάει μία διαφορά “ασφαλείας” (40-31 στο 25′). Το προβάδισμα για τους Ρώσους παρέμενε σε διψήφια επίπεδα (47-37 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Άλμπα πίσω με 51-43.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι φιλοξενούμενοι με νέο επιμέρους σκορ 8-2 ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά στους 14 (59-45 στο 33′) και ουσιαστικά “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη. Οι Γερμανοί πάλευαν στο παρκέ αλλά η επίθεση τους “πλήγωνε” με την Ζενίτ να προηγείται με 63-56 2′ λεπτά πριν το τέλος. Τελικά οι Ρώσοι πανηγύρισαν άνετα το μεγάλο διπλό με 73-66.

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα του τέταρτο δεκαλέπτου όπου η Ζενίτ με επιμέρους σκορ 8-2 προηγήθηκε με 14 πόντους (59-45) διαφορά την οποία δεν κατόρθωσε να καλύψει η Άλμπα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκουντάιτις ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ακόμα ξεχώρισαν ο Τόμας με 17 πόντους (5/7 σουτ) και 5 ριμπάουντ και ο Πονίτκα με 14 πόντους και 2 ριμπάουντ. Επίσης ο Πάνγκος είχε 3 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 22-33, 43-51, 66-73