Αρμάνι – Ζαλγκίρις 98-92: Έπαιξε με την φωτιά, αλλά δεν… κάηκε (videos)

2020-11-20T22:45:42+00:00 2020-11-21T00:39:49+00:00.

20/Nov/20 22:45

Η Αρμάνι πήγε να… αυτοκτονήσει, όμως στο τέλος η ποιότητά της έκανε την διαφορά, με την ιταλική ομάδα να επικρατεί της Ζαλγκίρις με 98-92.

Παρότι έφτασε ακόμα και στο +20, η Αρμάνι στο τέλος έκανε τα εύκολα δύσκολα, όμως ο Μάλκολμ Ντιλέινι ήταν εκεί για να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά, δίνοντας τελικά τη νίκη στην ομάδα του με 98-92 απέναντι στην Ζαλγκίρις.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Ιταλοί ανέβηκαν στο 4-3, ενώ η ομάδα του Κάουνας υποχώρησε στο 5-5, με την συγκεκριμένη ήττα να είναι η 4η συνεχόμενη στην Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Καλό ξεκίνημα από την Ζαλγκίρις

Η Αρμάνι ξεκίνησε καλά και πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα, όμως το τελείωμα του δεκαλέπτου δεν ήταν αυτό που ήθελε. Μετά το 21-17 (6’), η Ζαλγκίρις πάτησε γκάζι και με ένα σερί 8-0 ανέκτησε τον έλεγχο, κλείνοντας την περίοδο στο 21-25.

Επανήλθε η Αρμάνι

Ο Γκέμπεν έκανε το 24-27 στοπ 14’, όμως από εκεί και πέρα η Αρμάνι πάτησε γκάζι και ξέφυγε στο σκορ. Ο Λεντέι έκανε το 43-31 στο 16’, με το δεκάλεπτο να ημίχρονο τελικά στο 52-40.

Γκάζι και +20, αλλά μετά… ύπνος

Ο Σιλντς με δίποντο έκανε το 62-42 (25’), όμως η Ζαλγκίρις δεν το έβαλε κάτω. Οι Λιθουανοί πάλεψαν και βρήκαν λύσεις επιθετικά, με το σκορ να διαφοροποιείται και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 73-64.

Θρίλερ με νικητές τους Ιταλούς

Η Ζαλγκίρις μείωσε στους 4 (75-71, 32’) και το παιχνίδι πλέον πήρε φωτιά! Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και η διαφορά έφτασε μέχρι και στον πόντο (83-82, 36’), όμως κάπου εκεί η Αρμάνι ξύπνησε. Ο Ντιλέινι πήρε το… όπλο του και ανέβασε εκ νέου την διαφορά στους 8 (93-87, 39’), με τα πάντα κάπου εκεί να τελειώνουν. Τελικό σκορ 98-92 και νίκη για την ιταλική ομάδα.

Δεκάλεπτα: 21-25, 52-40, 73-64, 93-87.

Πού κρίθηκε:

Μετά το 83-82, η Αρμάνι έδειξε χαρακτήρα, έβαλε μεγάλα σουτ με τον Ντιλέινι και τον Σέρχι, ενώ ήταν ψύχραιμη από τη γραμμή των βολών.