Ερυθρός Αστέρας – Εφές 64-75: Υπόθεση ενός ημιχρόνου για τους Τούρκους (videos)

2020-11-26T20:44:00+00:00 2020-11-26T23:17:48+00:00.

26/Nov/20 20:44

larkin

Η Εφές πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε άνετα στο διπλό μέσα στο Βελιγράδι, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 75-64.

Μόνο για ένα ημίχρονο μπόρεσε να δείξει ανταγωνιστικό πρόσωπο απέναντι στην Εφές ο Ερυθρός Αστέρας, με τους Τούρκους να επικρατούν εύκολα με 75-64.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Τούσκοι ανέβηκαν στο 6-4, ενώ οι Σέρβοι υποχώρησαν στο 4-7.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Κλειστό ματς στην αρχή

Ο Ερυθρός μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε κεφάλι με 8-0 (2’), όμως κάπου εκεί η Εφές ξύπνησε. Οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Σίμον πέρασαν μπροστά και πάτησαν γκάζι, κλείνοντας την περίοδο προηγούμενοι με 14-16.

Απέκτησε τον έλεγχο η Εφές

Ο Λάρκιν και ο Μοερμάν έστειλαν την διαφορά στους 14 (21-35, 16’), όμως ο Ερυθρός Αστέρας, παρότι ο Λόιντ ήταν κακός, βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει και να μειώσει στους 4 στο ημίχρονο (36-40).

Το ματς τελείωσε από το τρίτο…

Μέσα από την άμυνα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να ανεβάσουν και πάλι στην διαφορά, με τους Σέρβους να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 50-67, με την τέταρτη περίοδο να αποτελεί μια τυπική διαδικασία. Έτσι, το τέλος του αγώνα βρήκε την Εφές νικήτρια με 64-75.

Πού κρίθηκε:

Κομβικής σημασίας για τον αγώνα ήταν η άμυνα πάνω στον Λόιντ, με τον σταρ του Ερυθρού Αστέρα να μένει στους 10 πόντους με 3/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 4/6 βολές. Παράλληλα η Εφές έκανε ό,τι ήθελε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους 14-27 ξέφυγε στο σκορ και τελείωσε την υπόθεση νίκη.