Ολυμπιακός: Εγκαινίασε τις “Δευτέρες” με άνετη νίκη επί του Κολοσσού και… δωρεές (videos)

2020-11-30T21:09:25+00:00 2020-11-30T22:45:39+00:00.

30/Nov/20 21:09

։ˉʏӠCٍS / Monday?s Game Night against COVID-19 / ϋՌЉJϓ - ʏˏӓϓ (֙ԏÑVɁ: EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον Κολοσσό, με τους Πειραιώτες να επικρατούν άνετα των Ροδιτών με 95-73 και να εγκαινιάζει ιδανικά τις “Monday’s Game Night against COVID-19”.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν οι “Monday’s Game Night against COVID-19” για τον Ολυμπιακό, καθώς οι Πειραιώτες επικράτησαν άνετα του Κολοσσού με 95-73, ενώ συνέβαλαν σημαντικά στη μάχη κατά του κορωνοϊού.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά τα πάντα είχαν κριθεί για τον Ολυμπιακό, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο δεν… ίδρωσε, φτάνοντας έτσι στη νίκη. Το σημαντικό βέβαια για τον Γιώργο Μπαρτζώκα ήταν η επιστροφή την δράση των Βεζένκοφ και Ζαν Σαρλ, οι οποίοι έλειψαν το προηγούμενο χρονικό διάστημα.

Με αυτό τον τρόπο ο Γιώργος Μπαρτζώκας και οι παίκτες του έδειξαν να είναι σε καλή κατάσταση ενόψει της αναμέτρησης της Πέμπτης (3/12) με αντίπαλο την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα.

Τον κοίταξε στα μάτια αρχικά ο Κολοσσός

Τα τρίποντα του Κολοσσού κράτησαν τους Ροδίτες μέσα στο ματς, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει σκορ στην επίθεση, αλλά να δυσκολεύεται στην άμυνα (13-13, 6’). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις, όμως η είσοδος του Σπανούλη έδωσε σκορ και δημιουργία στους Πειραιώτες, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 24-20.

Ξέφυγε ο Ολυμπιακός

Άμυνα και τρίποντα έδωσαν αέρα στον Ολυμπιακό, ο οποίος για πρώτη φορά ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 10 (34-22, 13’) και συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, με τον Λαρεντζάκη να δίνει ουσία για τους Πειραιώτες. Έτσι το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους Πειραιώτες προηγούμενους με 51-37.

Τα πάντα κρίθηκαν από το ημίχρονο…

Με την διαφορά να ξεπερνά τους 20 πόντους, τα πάντα πλέον είχαν κριθεί, καθώς ο Ολυμπιακός έδειξε πως δεν έχει διάθεση να δημιουργήσει ελπίδες στον Κολοσσό. Με όπλο την καλή λειτουργεία στην επίθεση το δεκάλεπτο έκλεισε στο 72-56, ενώ το τέταρτο ήταν απλά μια τυπική διαδικασία/ Τελικό σκορ και νίκη για τον Ολυμπιακό απέναντι στον Κολοσσό, στην πρώτη “Monday’s Game Night against COVID-19”.

Πού κρίθηκε:

Η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στον τελικό νικητή, σε ένα ματς βέβαια που το κοινωνικό μήνυμα ήταν πολύ σημαντικότερο του αγωνιστικού κομματιού. Πάντως το 96% (27/28) στα δίποντα ήταν σίγουρα εντυπωσιακό.