ΤΣΣΚΑ – Ολυμπιακός 80-61: Η Αρκούδα δεν ήτ(τ)αν για τα… δόντια του (videos)

2020-12-03T19:44:22+00:00 2020-12-04T00:29:56+00:00.

03/Dec/20 19:44

EUROPA LEAGUE 2020-2021 / ÔÓÓÊÁ ÌÏÓ×ÁÓ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να κοντράρει για πάνω από ένα δεκάλεπτο την ΤΣΣΚΑ και γνώρισε την ήττα στη Μόσχα με το βαρύ 80-61, σε ένα παιχνίδι που ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποβλήθηκε με δύο απανωτές τεχνικές ποινές.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Η ΤΣΣΚΑ μόνο για ένα δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε απέναντι στον Ολυμπιακό, καθώς από το 10’ και μετά μόνο εκείνη υπήρχε στο γήπεδο, φτάνοντας έτσι με άνεση στη νίκη κόντρα στους Πειραιώτες με 80-61.

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι χωρίς τον Γιώργο Μπαρτζώκα, ο οποίος αποβλήθηκε στο 29’, εμφανίστηκε άνευρος επιθετικά και πολύ άστοχος, με την ΤΣΣΚΑ να το εκμεταλλεύεται και να φτάνει έτσι σε μια άνετη νίκη, που την ανεβάζει στο 9-3. Από την άλλη η ελληνική ομάδα υποχώρησε στο 5-5.

Ο Μάικ Τζέιμς έκανε τα πάντα στο παρκέ (16π., 7ρ., 7ασ.), ενώ πολύτιμες ήταν οι βοήθειες των Σενγκέλια (10π.) και Μιλουτίνοφ (4π., 8ρ., 1μπλ.). Από την άλλη, οι μόνοι διψήφιοι ήταν οι Μάρτιν και Πρίντεζης, που είχαν από 10 πόντους.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Ανταγωνιστικός στην αρχή

Αξιοποιώντας τον Μάρτιν, ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο ματς, αιφνιδιάζοντας την ΤΣΣΚΑ και παίρνοντας το προβάδισμα με 6-11 (4’), ενώ συνέχισε στο ίδιο τέμπο στην άμυνα, φτάνοντας λίγο αργότερα στο +8 με 9-17 (5’). Ο Σενγκέλια με δύο σερί τρίποντα έδωσε λύσεις στην ομάδα του (15-17, 7’), ενώ ο Μάικ Τζέιμς λίγο μετά βρήκε και εκείνος σκορ από μακριά, κλείνοντας την περίοδο στο 20-19 για τους Ρώσους.

Πήρε… φόρα η ΤΣΣΚΑ

Οι άμυνες ήταν οι πρωταγωνιστές στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου (20-21, 12’), όμως η ΤΣΣΚΑ πάτησε σε εκείνο το σημείο το γκάζι και με ένα σερί 8-0 πήρε το προβάδισμα με 28-21 (15). Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και ένα τρίποντο του Χίλιαρντ εκτόξευσε την διαφορά στους 10 (35-25’, 18’), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 39-29.

Αποβολή Μπαρτζώκα και περίπατος για την ΤΣΣΚΑ…

Η διαφορά συνέχισε να βρίσκεται ψηλά, με τον Ολυμπιακό να μην βρίσκει και πάλι λύσεις στην επίθεση, παρά την ενέργεια και την προσπάθεια στην άμυνα. Η διαφορά έφτασε στους 14 (46-32, 25’), ενώ τα τρίποντα της ΤΣΣΚΑ συνέχισαν να πέφτουν… βροχή, με τους Ρώσους να ξεφεύγουν όλο και περισσότερο. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν η αποβολή του Γιώργου Μπαρτζώκα στο 29’ με δύο τεχνικές ποινές, γεγονός που έκανε ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τους Πειραιώτες, οι οποίοι βρέθηκαν πίσω με 18 στο τέλος του δεκαλέπτου (56-38).

Η τέταρτη περίοδος αποτελούσε μια τυπική διαδικασία, με τα πάντα να έχουν κριθεί. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20, με τον Ολυμπιακό να έχει αποδεχθεί πλέον πως το παιχνίδι δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσει. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την ΤΣΣΚΑ νικήτρια με το επιβλητικό 80-61.

Δεκάλεπτα: 20-19, 39-29, 56-38, 80-61.

Διαιτητές: Γκαρσία, Λάτισεφς, Ντιφάλα.

Πού κρίθηκε:

Η επίθεση του Ολυμπιακού κάκιστη, με τους Πειραιώτες να σκοράρουν 19 πόντους από το 10’ μέχρι το 30’, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ σκόραρε 36. Συνολικά οι Πειραιώτες σούταραν με 6/24 από το τρίποντο, ενώ σε ό,τι έχει να κάνει με την μάχη των ριμπάουντ, Η Αρκούδα επικράτησε κατά κράτος, καθώς μάζεψε 35… σκουπίδια, ενώ ο Ολυμπιακός μόλις 27.