Μεσίνα: “Χαίρομαι που είναι καλά ο Νέντοβιτς μετά από τόσα προβλήματα”

2020-12-04T00:11:21+00:00 2020-12-04T00:18:01+00:00.

04/Dec/20 00:11

Ο Έτορε Μεσίνα στάθηκε στα λάθη της Αρμάνι, που έφεραν την ήττα από τον Παναθηναϊκό, αλλά και στον Νεμάνια Νέντοβιτς, που βλέπει και πάλι καλά.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ξεκίνησε μία νέα σελίδα στη καριέρα του με τον Παναθηναϊκό, μετά τα εφιαλτικά δύο χρόνια στην Αρμάνι, όταν και οι πολλοί τραυματισμοί δεν του επέτρεψαν να παίξει σε πάνω από 32 ματς.

Ο Έτορε Μεσίνα, μετά την εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό με 77-80, στάθηκε στην φετινή πορεία του πρώην παίκτη του (2019/20), τονίζοντας πως χαίρεται που τον βλέπει και πάλι καλά μετά από τόσα προβλήματα.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Μιλάνο:

«Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό. Έκανε ένα συμπαγές παιχνίδι. Προσπάθησε σε όλη την αναμέτρηση, πλησίασε στην τρίτη περίοδο και ολοκλήρωσε το έργο στην τέταρτη περίοδο. Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν παίξαμε άμυνα όπως έπρεπε, κάτι που φαίνεται από τους 50 πόντους που δεχτήκαμε. Στην επίθεση σταματήσαμε τη μπάλα. Κάναμε λάθος, που πρέπει να το διορθώσουμε στο επόμενο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε αλλαγές στην άμυνα, αλλά είχαμε καθυστερήσει γιατί στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλοί. Δώσαμε στον Νέντοβιτς πολλές διεισδύσεις με το δεξί χέρι. Αυτό είναι ένα παράδειγμα που σημαίνει πως δεν έχουμε κάνει καλή δουλειά είτε στο ένας εναντίον ενός είτε στην ομαδική άμυνα. Χαίρομαι που ο Νέντοβιτς είναι καλά και παίζει καλά μετά από δύο χρόνια με τόσα προβλήματα. Στο τέλος σούταραν πολύ καλά και έβαλαν δύο μεγάλα τρίποντα που έκαναν τη διαφορά. Και είχαν περισσότερα ριμπάουντ.

Όσο για τον Σέρχι Ροντρίγκεθ, είχε μϋϊκό τραυματισμό αλλά προς το παρόν δεν είμαστε σε θέση να πούμε πόσος χρόνος ανάρρωσης χρειάζεται. Θα επανεκτιμηθεί τις επόμενες μέρες».