Μπάγερν-Χίμκι: Αλύγιστη η ομάδα του Τρινκιέρι με Μπόλντγουϊν ηγέτη (Videos)

2020-12-04T22:20:45+00:00 2020-12-05T10:36:32+00:00.

04/Dec/20 22:20

Η Μπάγερν επέστρεψε στις νίκες καταβάλλοντας στο τέλος την ουραγό Χίμκι με 80-77 και απέδειξε σε ένα ακόμα παιχνίδι πως δεν χρειάζονται τα μεγάλα ονόματα για να φτιάξεις μία ομάδα νικήτρια…

Ο Ουέιντ Μπόλντγουϊν οδήγησε την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι στην επιτυχία (μετά δύο σερί ήττες) και ανέβηκε στο 8-4 και την 3η θέση, αφήνοντας τη Χίμκι στο 2-9 και καμία νίκη μακριά από τη Μόσχα, παρά τους 18 πόντους του Γκρεγκ Μονρό κόντρα στην παλιά του ομάδα και το παραλίγο τριπλ νταμπλ του Αλεξέι Σβεντ (20π., 9ασ., 8ριμπ.).

Ο Σβεντ αποδείχτηκε μοιραίος ενώ τα λάθη του Κουρτινάιτις δεν άφησαν τη Χίμκι να φύγει νικήτρια παρότι είχε αυτήν την εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Μέχρι το 15′ νόμιζες πως υπήρχε μόνο μία ομάδα στο παρκέ. Η Χίμκι προηγήθηκε με 22-15 στο δεκάλεπτο με τον Ντέβιν Μπούκερ (7π.) να επιστρέφει μετά την 5η αγωνιστική και τον Στέφαν Γιόβιτς να παίζε για πρώτη φορά φέτος. Η είσοδος του Γκρεγκ Μονρό εκτόξευσε τη διαφορά. Ο πρώην σέντερ της Μπάγερν έβαλε επτά πόντους σε δύο λεπτά (17-29 στο 11.30′), η Χίμκι ξέφυγε με 32-17 και στο 15′ ο Μονρό είχε 12π. και το σκορ ήταν 38-28!

Και εκεί λες και έπεσε η… μπαταρία. Η Μπάγερν έφτιαξε τα πράγματα στην άμυνα, ο Ζίπσερ με τον Μπόλντγουϊν ήταν διαρκώς συνδεδεμένοι με το καλάθι της Χίμκι (13+9) και η γηπεδούχος έκανε ένα απίθανο σερί 15-0 σε λιγότερο από τέσσερα λεπτά (43-38, 43-40 το ημίχρονο)!

Με το που ξεκίνησε το δεύτερο μέρος ξύπνησε στο σκοράρισμα ο Αλεξέι Σβεντ. Ο Ρώσος σταρ έβαλε 10 πόντους μέσα σε ένα πεντάλεπτο (!) και έβαλε ξανά τη Χίμκι μπροστά στο σκορ (54-58) έχοντας ως το 27′ στατιστική για τριπλ νταμπλ (18π., 8ρ., 7ασ.)! Τέλειωσε το 10λεπτο με 12 πόντους, τους μισούς της Χίμκι, αλλά η πεισματάρα Μπάγερν δεν την άφησε να προηγηθεί (64-64).

Το υψηλό σκορ των προηγούμενων περιόδων, διαδέχτηκε ένα σκληρό πεντάλεπτο με τις δύο ομάδες να αστοχούν διαρκώς (2-5 η Χίμκι) και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μικρό προβάδισμα με 66-69 (Μονρό 18). Ο Μπόλντγουϊν συνέχισε το μεγάλο του παιχνίδι και έφερε το ματς στα ίσια (73-73) με 19 πόντους και με τρίποντο του Λούτσιτς που μπήκε στην εξίσωση (10π.), η ομάδα του Τρινκιέρι πέρασε μπροστά (76-75) πριν το τελευταίο δίλεπτο!

Η Μπάγερν κράτησε το +1 και ο Σβεντ (που ο Κουρτινάιτις είχε αποσύρει στο 37′ με τέσσερα φάουλ) αστόχησε σε τρίποντο 27” πριν το τέλος. Η Χίμκι δεν έκανε φάουλ, η Μπάγερν αστόχησε αλλά ο Ουάιλερ-Μπαμπ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε βολές και με 4/4 στα τελευταία 40”, έδωσε στην ομάδα του μία ακόμα μεγάλη νίκη.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Παίκτης-κλειδί:

Ο Ουέιντ Μπόλντγουϊν έκανε τη διαφορά για την ομάδα του με 19 πόντους και πέντε ασίστ, αλλά ο Ουάιλερ-Μπαμπ με 4/4 βολές έκρινε το παιχνίδι στο κρίσιμο τελευταίο λεπτό.

Που κρίθηκε:

Σε ένα ματς που πήγε στις λεπτομέρειες, οι αποφάσεις των παικτών και του Κουρτινάιτις στο τελευταίο λεπτό αποδείχτηκαν καθοριστικές. Για μία ακόμα φορά ο Τρινκιέρι έδειξε ότι έχει δημιουργήσει μία σπουδαία ομάδα, καθώς έπαιξε χωρίς του νεοφερμένους Γκιστ και Σίλεϊ, αλλά βρήκε τις λύσεις για μία ακόμα φορά από τους Μπόλντγουϊν-Ζίπσερ και Λούτσιτς.

Δεκάλεπτα 15-22, 28-18, 21-24, 16-13:

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Παστούσιακ, Κορτές