Ερ. Αστέρας – Ολυμπιακός: “Βαρύ” το πρώτο δεκάλεπτο, πίσω στο ημίχρονο (video)

2020-12-10T20:00:17+00:00 2020-12-10T20:00:17+00:00.

10/Dec/20 20:00

Με προβλήματα στην άμυνα και στην δημιουργία ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός στο Βελιγράδι με αποτέλεσμα να πάει πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα με 45-37.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα λίγες ώρες μετά τον θρίαμβο στην Βαρκελώνη μόνο… συγκεντρωμένη δεν παρουσιάστηκε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Ερυθρό Αστέρα στην Σερβία και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 45-37.

Οι “ερυθρόλευκοι” κυρίως αμυντικά παρουσίασαν ένα κακό πρόσωπο με αποτέλεσμα να πραγματοποιήσουν μία προβληματική εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο όπου δέχθηκαν 30 πόντους (30-16) από τους Σέρβους ισοφαρίζοντας την χειρότερη φετινή αμυντική τους αμυντικά επίδοση σε μία περίοδο στην Ευρωλίγκα, μετά τους και πάλι 30 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Μπαρτσελόνα.

Μπορεί στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός να ισορρόπησε την κατάσταση και να μείωσε πηγαίνοντας στα αποδυτήρια σε 45-37, αλλά δημιουργικά αντιμετώπισε σημαντικά θέματα έχοντας δώσει μόλις 6 ασίστ και κάνοντας 9 λάθη!

Παράλληλα πρέπει να τονιστεί ότι η “ερυθρόλευκη” άμυνα σε κάποιο διάστημα στο πρώτο μέρος ήταν τόσο ανεπαρκής που ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε να έχει 7/10 τρίποντα.