Μπασκόνια – Μακάμπι 63-67: Με MVP τον Ντόρσεϊ πέρασε από την Βιτόρια! (videos)

2020-12-10T22:46:21+00:00 2020-12-10T22:46:21+00:00.

10/Dec/20 22:46

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου πανηγύρισε ένα πολύ μεγάλο διπλό στην Βιτόρια απέναντι στην Μπασκόνια με 67-63 έχοντας για πρωταγωνιστή τον Ντόρσεϊ.

Η ομάδα του Έλληνα προπονητή κατάφερε να κερδίσει μέσα στην έδρα της την φορμαρισμένη Μπασκόνια με 67-63 σε ένα πραγματικό “θρίλερ” όπου χρειάστηκε μία σπουδαία εμφάνιση του Τάιλερ Ντόρσεϊ και “ανεβαίνει” βαθμολογικά και ψυχολογικά.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του ματς!

Πλέον η Μπασκόνια που είδε το σερί τεσσάρων νικών να διακόπτεται έχει ρεκόρ 6-6, ενώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ έχει 5 νίκες και 8 ήττες μετά το δεύτερο φετινό της διπλό στην Ευρωλίγκα.

Το παιχνίδι

Ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα στο πρώτο ημίχρονο

Με την άμυνα της για “όπλο” ξεκίνησε το παιχνίδι η Μπασκόνια του Ντούσκο Ιβάνοβιτς και… πνίγοντας την Μακάμπι κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με +8 (20-12), παρότι επιθετικά δεν κατάφερε να βρει ρυθμό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέδρασε με εξαιρετικό τρόπο, αφού εκτός από ακόμα καλύτερη άμυνα “ξέσπασε” επιθετικά και με τους Ντόρσεϊ – Χάντερ να έχουν από 8 πόντους και συνολικό επιμέρους σκορ 25-13 πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 37-33!

Ντέρμπι μέχρι το τέλος αλλά… Μακάμπι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Βιτόρια ξεκίνησε με τους Βάσκους να γυρίζουν το σκορ σε 45-44 (στο 25′) με επιμέρους σκορ 12-7 και καλύτερη εικόνα από το δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά τελικά η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Μακάμπι να παίρνει ξανά το προβάδισμα με 56-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η μάχη καλά κρατούσε στο παρκέ με την Μακάμπι να δείχνει να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα για την νίκη ούσα μπροστά με 61-56 (στο 35′). 2′ λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα όλα ήταν πολύ οριακά προς τον νικητή με τους φιλοξενούμενους πάντως να προηγούνται με 65-60. Ένα τρίποντο του Πολονάρα μείωσε σε 65-63 αλλά στην συνέχεια δύο λάθη των Βάσκων (Πολονάρα – Χένρι) και 2/2 βολές του Ντόρσεϊ από δικό του επιθετικό ριμπάουντ έβαλαν την Μακάμπι μπροστά με 67-63 στα 15′, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό!

Που κρίθηκε: Με το σκορ στο 65-63 η Μακάμπι αστόχησε σε σουτ στα 20′ δευτερόλεπτα, αλλά το επιθετικό ριμπάουντ του Ντόρσεϊ και οι 2/2 βολές του, της χάρισαν το πολυπόθητο αποτέλεσμα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους (3/6 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Χάντερ με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Τζόονς με 10 πόντους και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 33-37, 54-56, 63-67.