Τάιλερ Ντόρσεϊ: Επανήλθε στις σπουδαίες εμφανίσεις για το μεγάλο διπλό της Μακάμπι!

2020-12-11T11:32:06+00:00 2020-12-11T13:49:56+00:00.

11/Dec/20 11:32

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πανηγύρισε το δεύτερο φετινό της διπλό στην Ευρωλίγκα με 67-65 απέναντι στην Μπασκόνια χάρη στον Τάιλερ Ντόρσεϊ που επανήλθε στις εξαιρετικές εμφανίσεις.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιζε με το “μαχαίρι στα δόντια” μέσα στην Βιτόρια απέναντι στην Μπασκόνια που “έτρεχε” σερί τεσσάρων νικών στην Ευρωλίγκα και κατάφερε έπειτα από μία πραγματική μάχη στο παρκέ να πανηγυρίσει την σπουδαία νίκη με 67-65 και να βελτιώσει το ρεκόρ της στο 5-8.

Καθοριστικός παράγοντας για έρθει αυτό το μεγάλο -δεύτερο φετινό- διπλό για την Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ο οποίος μετά από μία περίοδο ντεφορμαρίσματος στα παιχνίδια της διοργάνωσης, έδειξε πως βρίσκει και πάλι τον καλό του εαυτό και μπορεί να κάνει ξανά την διαφορά για την ομάδα του.

Ο ομογενής γκαρντ/φόργουορντ των Ισραηλινών στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Ευρωλίγκα πριν αυτό κόντρα στην Μπασκόνια είχε κατά μέσο όρο 3,7 πόντους με 1/12 τρίποντα, 2,5 ριμπάουντ και 1,5 ασίστ και έψαχνε τον αγώνα που θα αποτελούσε εφαλτήριο για τον ίδιο.

Αναλυτικά η παρουσία του Ντόρσεϊ στα τέσσερα ματς πριν την Βιτόρια:

@Ρεάλ Μαδρίτης: 6 πόντοι με 2/7 σουτ, 1 ριμπάουντ και 4 λάθη σε 21′ λεπτά

@Βαλένθια: 1 πόντοι με 0/5 σουτ, 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 λάθος σε 18′ λεπτά

Μιλάνο: 4 πόντοι με 2/6 σουτ, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ σε 19′ λεπτά

Ερυθρός Αστέρας: 4 πόντοι με 2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη σε 14′ λεπτά

Εν τέλει ο Τάιλερ Ντόρσεϊ κατάφερε να “μεταμορφωθεί” κόντρα στην Μπασκόνια και να κάνει ένα μεγάλο αγωνιστικό… come back μετρώντας απέναντι στην ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς μετρώντας σε 28′ λεπτά 15 πόντους με 5/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη, ενώ “καθάρισε” και το διπλό στο φινάλε με ένα επιθετικό ριμπάουντ και 2/2 βολές!

Μετά την αναμέτρηση ο MVP της ομάδας του κόουτς Σφαιρόπουλου δήλωσε:

“Θα ήθελα να πω πως η άμυνα ήταν το κλειδί για εμάς. Είχαμε ένα πλάνο που βγήκε στο παιχνίδι, απέναντι σε μία πολύ καλή transition ομάδα που σκοράρει πολύ την φετινή σεζόν. Αμυντικά τα στοπ μας ήταν το μεγάλο κλειδί. Ο Φολ ξέραμε ότι είναι θηριώδης και πως μπορεί να κάνει την διαφορά σκοράροντας πολλά καλάθια. Αλλά ελέγξαμε τους υπόλοιπους παίκτες και για αυτό πήραμε αυτή την μεγάλη νίκη”.