ΤΣΣΚΑ – Εφές 100-65: Η “Αρκούδα” την ΚΑΤΑΠΙΕ! (videos)

2020-12-15T19:45:16+00:00 2020-12-15T22:15:16+00:00.

15/Dec/20 19:45

Η ΤΣΣΚΑ έκανε ΠΑΡΤΙ απέναντι στην Εφές, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να διαλύει εκείνη του Αταμάν και να επικρατεί με 100-65.

Παρότι στα χαρτιά ήταν το μεγάλο ματς της αγωνιστικής, στο παρκέ δεν φάνηκε ποτέ αυτό, με την ΤΣΣΚΑ να επικρατεί με το επιβλητικό 100-65 της Εφές και να ανεβαίνει στο 11-3, φτάνοντας τις 9 σερί νίκες!

Από την αρχή μέχρι το τέλος η ΤΣΣΚΑ ήταν το αφεντικό και πήρε δίκαια τη νίκη, με την Εφές να συνεχίζει να προβληματίζει έντονα με την απόδοσή της στην φετινή Ευρωλίγκα.

Από την αρχή της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κλάιμπερν και τον Τζέιμς σε ρόλο οδηγών, έφτασε με άνεση στη νίκη.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Από την αρχή της αναμέτρησης η ΤΣΣΚΑ έδειξε πως δεν… αστειεύεται και γρήγορα βρέθηκε στο 12-2 (4’). Η Εφές αντέδρασε και μείωσε στους 5 (18-13, 9’), όμως ένα καλάθι του Κλάιμπερν διαμόρφωσε το 20-13 του δεκαλέπτου.

Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και να δημιουργεί διψήφιες διαφορές, με την Εφές να παλεύει με νύχια και με δόντια για να κρατηθεί κοντά στο σκορ. Ο Λάρκιν μείωσε στους 4 τη διαφορά (36-32, 16’), όμως ο ασταμάτητος Χϊλιαρντ πήρε το… όπλο του, με το ημίχρονο να κλείνει στο 47-34.

Η διαφορά έφτασε άμεσα στους 19 (53-34, 22’), με τα πάντα πλέον να έχουν πάρει τον δρόμο τους, καθώς η Εφές, έχοντας σε ΤΡΑΓΙΚΗ ημέρα τον Λάρκιν, δεν είχε τύχη κόντρα στην αρμάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 74-49, ενώ το τέταρτο ήταν τυπική διαδικασία και για τις δύο ομάδες. Τελικό σκορ 100-65 και άνετη νίκη για την ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Δεκάλεπτα: 20-13, 47-34, 74-49, 100-65.

Πού κρίθηκε:

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια σκέτη καταστροφή για την Εφές και ένας θρίαμβος για την ΤΣΣΚΑ. Συνολικά οι Ρώσοι έτρεξαν ένα επιμέρους 27-15, με το οποίο εκτόξευσαν την διαφορά, φτάνοντας έτσι με άνεση στη νίκη.