Ερ. Αστέρας – Άλμπα 84-90: “Άλωσαν” το Βελιγράδι οι Γερμανοί πριν τον Παναθηναϊκό! (videos)

2020-12-15T21:07:04+00:00 2020-12-15T23:40:47+00:00.

15/Dec/20 21:07

Η Άλμπα Βερολίνου πανηγύρισε ένα μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με 90-84 στην παράταση συνεχίζοντας την εξαιρετική της πορεία τον τελευταίο καιρό στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Αίτο Ρενέσες αν και και στο τελευταίο λεπτό του ματς βρέθηκε στο -4 και μία “ανάσα” από την ήττα εν τέλει κατάφερε να πραγματοποιήσει μία μεγάλη ανατροπή και να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο διπλό κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με 90-84.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του παιχνιδιού!

Πλέον η Άλμα Βερολίνου με ρεκόρ 6-7 είναι “ζωντανή” για μία θέση στην πρώτη οκτάδα και πλέον ετοιμάζεται για το μεγάλο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ (17/12) με τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας με 4 νίκες και 10 ήττες έχει μείνει αρκετά πίσω.

Το ματς

Ντέρμπι από το πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Γερμανοί και προηγήθηκαν με 11-5 (στο 5′) από νωρίς, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και με επιμέρους σκορ 9-2 ανέτρεψαν το σκορ και προηγήθηκαν με 14-13 (στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 16-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ και προηγήθηκαν ακόμα και με +7 (24-17 στο 13′) χάρη σε επιμέρους σκορ 8-2, ενώ ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +9 (31-22 στο 17′). Η Άλμπα πάντως κατάφερε να απαντήσει ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με δικό τους επιμέρους σκορ 12-6 (37-34).

Το ντέρμπι κράτησε μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βελιγράδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα σημαντικό προβάδισμα και μάλιστα να το αυξάνουν για πρώτη φορά στους 11 πόντους (57-46 στο 28′), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Άλμπα να πετυχαίνει ένα καλάθι μειώνοντας σε 57-48.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ομάδα του Αίτο Ρενέσες επέβαλλε απόλυτα τον ρυθμό της και κατάφερε με επιμέρους σκορ σε 6′ λεπτά 19-12 να μειώσει σε 69-67 και να κάνει τον αγώνα “θρίλερ”. Μάλιστα στο τελευταίο δίλεπτο Πέιτον και Σίκμα έβαλαν και μπροστά την γερμανική ομάδα με 72-71, όμως ο Λόιντ με 5 σερί πόντους (3/3 βολές και 1 δίποντα) έκανε το σκορ 76-72 και έχρισε μεγάλο φαβορί στο τέλος τους Σέρβους.

Εν τέλει η Άλμπα δεν είπε την τελευταία της λέξη αφού αρχικά μείωσε σε 76-74 με τον Γκίφαϊ στα 37′ και ισοφάρισε σε 76-76 στα 2′ με 2/2 βολές του Σίκμα στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση!

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι δυνατά με αποτέλεσμα να κάνουν επιμέρους σκορ 9-2 και να προηγηθούν με 86-78 όντας το φαβορί για το μεγάλο διπλό. Τελικά ο Ερυθρός Αστέρας δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και γνώρισε την ήττα με 94-80.

Που κρίθηκε: Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας όπου η Άλμπα επέστρεψε από το -4, αλλά και στην άμυνα της στην παράταση που δέχθηκε μόλις 8 πόντους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λο ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους και 6 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Σίβα με 19 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 37-34, 57-48, 76-76. 84-90.