Βόβορας: “Όταν τελείωσε το ματς, σκέφτηκα το τρίποντο του Ρούντι το ’19”

2020-12-15T23:03:06+00:00 2020-12-15T23:27:56+00:00.

15/Dec/20 23:03

EUROLEAGUE / ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÑÅÁË (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε εντός έδρας κόντρα στην Ρεάλ (93-97), με τον Γιώργο Βόβορα να αναφέρεται σε όσα θέλει να κρατήσει η ομάδα του από τον αγώνα, αλλά και το… τρίποντο του Ρούντι πέρυσι!

Ο Γιώργος Βόβορας μίλησε μετά την ήττα του Παναθηναϊκού από την Ρεάλ στο ΟΑΚΑ (93-97), αναφέροντας πως υπάρχουν στοιχεία που θέλει να κρατήσει από το ματς, παρά το αρνητικό αποτέλεσμα.

Δεν έδωσε λεπτομέρειες για τον τραυματισμό του Σέλβιν Μακ, ενώ αποκάλυψε πως το πρώτο πράγμα που σκέφτηκε μετά την λήξη ήταν το buzzer beater του Ρούντι Φερνάντεθ στο παιχνίδι του 2019 (28/3), όταν οι Ισπανοί είχαν κερδίσει με 73-74.

Λάσο: “Ήμασταν τυχεροί που μείναμε στον αγώνα”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Παναθηναϊκού

”Έγινε ένα ματς με μεγάλη ένταση και χάσαμε την ευκαιρία να πάρουμε μία μεγάλη νίκη. Είχαμε πει ότι το πιο σημαντικό είναι να έχουμε τον έλεγχο, γιατί αν η Ρεάλ σκοράρει πάνω από 80, τότε θα είναι δύσκολο. Αλλά σε αυτό το σημείο, πήραμε καλό βαθμό, είχαμε σχεδόν σε όλο το ματς τον έλεγχο, αλλά κάποιες λεπτομέρειες δεν ήταν υπέρ μας στο τέλος για την νίκη.

Αυτό που είπα στα παιδιά είναι ότι η Ευρωλίγκα δεν σε αφήνει να σκεφτείς το ματς. Γιατί έχουμε άλλο σημαντικό ματς. Πρέπει να κρατήσουμε την νοοτροπία, την διάθεση και την ενέργεια. Δεν είναι πολλές φορές το θέλω το πιο σημαντικό, αλλά είμαστε μία ομάδα που χτίζεται και πρέπει να συνεχίσουμε με αυτό το μοτίβο.

Είμαστε νέα ομάδα, αλλά υπάρχει το κίνητρο. Το πρέπει είναι διαφορετικό, όταν παίζεις για παράδειγμα με την Ζαλγκίρις εντός. χρειάζονται χρόνος και χιλιόμετρα για να χτιστεί ένα υγιές σύνολο, είμαστε στο σωστό μονοπάτι, αλλά χάνονται ευκαιρίες. Αδικούμε τον εαυτό μας, όταν διαχειριζόμαστε το πρέπει και το θέλω με τον λάθος τρόπο στο παρκέ”

Για τις σκέψεις μετά το ματς: ”Όταν τελείωσε το ματς και πήγαινα στα αποδυτήρια, σκέφτηκα το τρίποντο του Ρούντι πριν 2 χρόνια (28/3/19) στα τελευταία δευτερόλεπτα. Είναι δύσκολο. Με τον κόσμο θα είχαμε έξτρα ώθηση. Αλλά έτσι είναι η Ευρωλίγκα. Σε 48 ώρες, θα μιλάμε για άλλο ματς. πρέπ4ει να κρατήσουμε ότι χάσαμε από την Ρεάλ στις λεπτομέρειες και την διάθεση και το πλάνο που πρέπει να δείξουμε σε άλλα ματς. Έτσι είναι η Ευρωλίγkα αλλά πρέπει να γίνουμε καλύτερα και να fανεί η σκληρή δουλειά στο παρκέ όλη η ομάδα”.

Για τον Μακ: ”Είναι νωρίς. Αύριο θα είναι πιο ξεκάθαρη η εικόνα”.

Ρεάλ Μαδρίτης: Επέκτεινε το ΤΡΟΜΕΡΟ της νικηφόρο σερί κόντρα στον Παναθηναϊκό! (video – πίνακας)

Παναθηναϊκός-Ρεάλ: Η τελευταία φάση πριν την παράταση & τα αμφιλεγόμενα σφυρίγματα μετά (videos)

Ευρωλίγκα – βαθμολογία: Παραμένει στα χαμηλά ο Παναθηναϊκός (videos)

Νέντοβιτς – Παπαπέτρου: Οι ηγέτες του Παναθηναϊκού λύγισαν από την “Βασίλισσα”! (videos)

Αμπάλδε: Το next big thing της Ρεάλ ήταν… clutch στις παρατάσεις του ΟΑΚΑ! (video)