Βιλερμπάν – Μακάμπι 84-81: Έχασε ένα ακόμα… “θρίλερ” η ομάδα του Σφαιρόπουλου! (videos)

2020-12-16T22:39:38+00:00 2020-12-16T23:48:47+00:00.

16/Dec/20 22:39

Μία πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη πανηγύρισε η Βιλερμπάν απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 84-81 παίζοντας πολύ καλά σε μεγάλο μέρος του αγώνα και βλέποντας τον Ουίλμπεκιν να χάνει το σουτ της… παράτασης στο φινάλε.

Η γαλλική ομάδα ήταν καλύτερη από τους παίκτες του Έλληνα προπονητή στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και με “όπλο” κυρίως την επίθεση τους στο πρώτο μέρος έβαλαν τις βάσεις για την νίκη με 84-81.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του ματς!

Πλέον η Βιλερμπάν μετά από αυτό το σπουδαίο αποτέλεσμα έχει ρεκόρ 4-9 και δείχνει εντός έδρας πως μεταμορφώνεται αφού δείχνει διαφορετική εικόνα σε σχέση με τα ματς εκτός Γαλλίας (μόνο ένα διπλό στην Μπασκόνια) , ενώ η Μακάμπι παραμένει αρκετά χαμηλά με 5 νίκες και 9 ήττες.

Το ματς

Με την επίθεση στο +9 οι Γάλλοι στο ημίχρονο!

Καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι βρίσκοντας ρυθμό και αρχικά προηγήθηκαν με 13-10 (στο 5′) και στην συνέχεια αύξησαν την υπέρ τους διαφορά στο +7 (25-18 στο 8′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την Μακάμπι να μειώνει σε πολύ μικρό βαθμό και σε 30-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι Γάλλοι κυριάρχησαν πλήρως στο πρώτο πεντάλεπτο και με επιμέρους σκορ 14-6 προηγήθηκαν με +14 (44-30 στο 25′) παίζοντας εξαιρετικά κυρίως στην επίθεση. Η διαφορά παρέμενε διψήφια (46-35 στο 18′) με την Μακάμπι τελικά να κλείνει το πρώτο μέρος στο -9 (50-41).

Το έκανε ντέρμπι στο τέλος η Μακάμπι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Λυών ξεκίνησε με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να παίζει σαφώς καλύτερα στην άμυνα και να μειώνει σε 55-51 (στο 25′) με επιμέρους σκορ 10-5. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμα περισσότερο (59-56 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 67-64.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Βιλερμπάν μπήκε πολύ δυνατά και με επιμέρους σκορ 11-3 προηγήθηκε με +11 (78-67 στο 38′) και έγινε το μεγάλο φαβορί για την νίκη. 2′ λεπτά πριν το φινάλε με τον Ουίλμπεκιν να φτάνει τους 25 πόντους και με επιμέρους σκορ11-2 η Μακάμπι μείωσε σε 80-78 και έκανε ντέρμπι τον αγώνα!

Οι Γάλλοι με μικρό σερί 4-0 μέσα σε ένα λεπτό προηγήθηκαν και πάλι με 6 πόντους (84-78 στο 39′) και στο τέλος κατάφεραν να “λυγίσουν” την Μακάμπι και να πάρουν την νίκη με 84-81, αφού ο Ουίλμπεκιν αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε. !

Που κρίθηκε: Στο γεγονός πως οι Γάλλοι είχαν 67,3% στα δίποντα (33/49) και περιόρισαν την Μακάμπι σε μόλις 13 ασίστ με 10 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φολ ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 μπλοκ, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Κόουλ με 15 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 50-41, 67-64, 84-81.