Ζαλγκίρις – Φενέρ 99-62: Την ΔΙΕΛΥΣΕ με σούπερ Ρούμπιτ (videos)

2020-12-17T20:42:34+00:00 2020-12-17T21:28:45+00:00.

17/Dec/20 20:42

Η Ζαλγκίρς ήταν ανελέητη απέναντι στην Φενέρ, με την ομάδα του Κάουνας να ΔΙΑΛΥΕΙ την αντίπαλό της και να παίρνει τη νίκη με το επιβλητικό 99-62.

Όντας καλύτερη από την αρχή μέχρι το τέλος, η Ζαλγκίρις πήρε με άνεση τη νίκη κόντρα στην Φενέρ με 99-62 και έφτασε τις τρεις σερί νίκες, μετά τις 6 συνεχόμενες ήττες που μετρούσε.

Από την άλλη η Φενέρ συνεχίζει να προβληματίζει, καθώς πλέον είναι στις 3 σερί ήττες και τις 7 στα τελευταία 8 παιχνίδια!

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Όγκουστιν Ρούμπιτ, με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού να μετράει 18 πόντους, ενώ από την άλλη ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Νάντο Ντε Κολό με 14.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πολύ σύντομα στο ματς (12-2, 5’), με την Ζαλγκίρις αν είναι πραγματικά ανελέητη και να μην αφήνει την Φενέρ να πάρει ανάσα!

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης έκλεισε στο 24-7, ενώ στο 22’ η φδιαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 (32-11), χάρη σε καλάθι του Όγκουστιν Ρούμπιτ. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο υπόλοιπο της περιόδου και οι Λιθουανοί πήγαν την ανάπαυλα με το υπέρ τους 51-31.

Η Ζαλγκίρις δεν πάτησε φρένο ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με την Φενέρ να ζει έναν πραγματικό εφιάλτη στην Ζαλγκίριο Αρένα. Η διαφορά έφτασε στους 37 (77-40, 29’), με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 81-47. Πλέον τα πάντα ήταν διαδικαστικά, καθώς ο νικητής είχε αποφασιστεί προ πολλού. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τη Ζαλγκίρις νικήτρια με σκορ 99-62.

Πού κρίθηκε:

Η Ζαλγκίρις σούταρε με 55% στα δίποντα, 53% στα τρίποντα, επικράτησε κατά κράτος στα ριμπάουντ (41-23 και μοίρασε 31(!) ασίστ.