Ερυθρός Αστέρας – Βαλένθια 76-73: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ νίκη για τους “ερυθρόλευκους” (videos)

2020-12-18T20:54:16+00:00 2020-12-18T21:49:28+00:00.

18/Dec/20 20:54

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Βαλένθια με 76-73, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί των 5 ηττών.

Η Βαλένθια, η οποία πάλεψε στο δεύτερο ημίχρονο και επέστρεψε στο ματς, μπορούσε να διεκδικήσει στο τέλος κάτι παραπάνω, όμως ο Πρέπελιτς έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του στα 6’’ για το τέλος, με τα πάντα να κρίνονται έτσι υπέρ του Ερυθρού Αστέρα.

Με αυτή τη νίκη οι Σέρβοι βάζουν τέλος στο αρνητικό σερί των 5 αγώνων, κατακτώντας ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το θετικό αποτέλεσμα.

Ο Λόιντ με 20 πόντους και 4 τρίποντα έκανε μεγάλη ζημιά στην πρώην ομάδα του, ενώ από την άλλη Λαμπεϊρί και Πρέπελιτς είχαν από 15 πόντους.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει, όμως ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός, όπως δείχνει και το τελικό 20-22. Παρόλα αυτά στο δεύτερο, ο Ερυθρός Αστέρας με τους Λόιντ και Ουόλντεν να δίνουν λύσεις βρέθηκε στο +9 (33-24). Η Βαλένθια μείωσε για λίγο, όμως οι Σέρβοι και πάλι πάτησαν γκάζι, κλείνοντας το ημίχρονο στο +9 (45-36).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου παρότι ο Ερυθρός Αστέρας αύξησε τη διαφορά στο +12, η Βαλένθια βρήκε απάντηση και επέστρεψε, κλείνοντας εν τέλει το δεκάλεπτο στο 57-57. Στο τέταρτο δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει μια διαφορά ασφαλείας (67-67). Στα τελευταία λεπτά ο Λόιντ έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στον Ερυθρό Αστέρα (74-71), ενώ ο Νταβίντοβιτς με ένα κρίσιμο καλάθι ένα λεπτό πριν το τέλος έκανε το 76-71. Ο Λαμπεϊρί μείωσε από τη γραμμή των βολών, ο Ερυθρός Αστέρα αστόχησε στην επόμενη επίθεση όμως στη συνέχεια ένα τραγικό λάθος του Πρέπελιτς που έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να εκδηλώσουν επίθεση, με τα πάντα να τελειώνουν.

Δεκάλεπτα: 20-22, 45-36, 57-57, 76-73

Πού κρίθηκε:

Το τραγικό λάθος του Πρέπελιτς ήταν και αυτό που έκανε την διαφορά για τους Σέρβους, καθώς η Βαλένθια σπατάλησε με πολύ άσχημο και άτυχο τρόπο την τελευταία της επίθεση.

Παίκτης κλειδί:

Ο Λόιντ με 20 πόντους και 4 τρίποντα ήταν αυτός που έκανε το κάτι παραπάνω για τους νικητές.