Βιλερμπάν-Χίμκι 90-84: Μεγάλη γαλλική ανατροπή, έκτη σερί… ρωσική ήττα (Videos)

2020-12-18T22:47:45+00:00 2020-12-18T23:28:54+00:00.

18/Dec/20 22:47

Η Βιλερμπάν επέστρεψε από το -15 και με μεγάλη ανατροπή νίκησε τη Χίμκι με 90-84 και ανέβηκε στο 5-9, υποχρεώνοντας τη ρωσική ομάδα στην έκτη σερί ήττα της!

Η Βιλερμπάν έμεινε πίσω με 25-40, αλλά σιγά σιγά διόρθωσε την άμυνα της δεχόμενη μόλις 33 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας σε σπουδαία βραδιά τους Γιαμπουσελέ, Νόρις Κόουλ και Μουσταφά Φο, γύρισε το ματς και το κέρδισε δίκαια.

Αυτή ήταν η έκτη σερί ήττα για τη Χίμκι που έχασε ένα παιχνίδι που έδειχνε να το ελέγχει απόλυτα στα πρώτα 20 λεπτά και έπεσε στο 2-13 συνεχίζοντας την τραγική της σεζόν χωρίς ελπίδα για τα πλέι οφ. Εκτός αν γίνει το… όγδοο θαύμα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Χίμκι μπήκε αποφασισμένη να επιβάλλει το επιθετικό της παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και το πέτυχε. Με τον Ντέβιν Μπούκερ να είναι ασταμάτητος με 13 πόντους και μόλις μία χαμένα βολή και τον Αλεξέι Σβεντ να προσθέτει εννιά με πέντε ασίστ, η Χίμκι προηγήθηκε με 40-25 στο 15′, κρατώντας τη Βιλερμπάν σε ρόλο κομπάρσου.

Η τελευταία κατάφερε, όμως, στο τελευταίο πεντάλεπτο να σταματήσει τους βασικούς πρωταγωνιστές των φιλοξενούμενων χωρίς άλλον πόντο και μείωσε σε 43-51 στο ημίχρονο με τους Γιαμπουσελέ και Νόρις Κόουλ (με τρίποντο στην εκπνοή) να μοιράζονται εξ ίσου 18 πόντους.

Η αντεπίθεση της Βιλερμπάν συνεχίστηκε με αμείωτο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο και το -15 έγινε -1 (55-56) μέσα σε λιγότερο από οκτώ λεπτά (23′). Ο άχαστος – πλην δύο βολών- Μπούκερ (22π.) ήταν αυτός που ανέκοψε για λίγο την αντεπίθεση της Βιλερμπάν. Μόνο για λίγο όμως. Η άμυνα της Χίμκι έμπαζε από παντού και με τον Γιαμπουσελέ (20π. με 4/8τριπ.) και τον Φολ (12π.), να πρωταγωνιστούν, η Βιλερμπάν πέρασε και μπροστά με 66-64 στο 27′! Ξέφυγε και με +5 λίγο πριν το τέλος του 30λεπτου και πάλι … τυχερή θα έπρεπε να αισθάνεται η Χίμκι με το 72-70.

Με ισοφάριση του ρεκόρ καριέρας, 24 πόντους, ο Μπούκερ ισοφάρισε το παιχνίδι 77-77 και το τελευταίο πεντάλεπτο έγινε ντέρμπι. Η Βιλερμπάν μπήκε και πάλι μπροστά με +5 χάρη σε Κόουλ και Φολ (17+16) με 84-79 και έδειξε να κρατάει αυτή τη νίκη στα χέρια της. Ο Μπούκερ έκανε το ρεκόρ μειώνοντας σε 86-83, ο αλλά ο Λάιτι με δίποντο στα 18” πριν το τέλος, έδωσε τη χαριστική βολή στη Χίμκι που έχασε για έκτο σερί ματς…

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Παίκτης-κλειδί:

Ο Γκερσόν Γιαμπουσελέ δεν ήταν απλά ο πρώτος σκόρερ της Βιλερμπάν αλλά κυρίως ο παίκτης που με δικά του καλάθια οδήγησε την ομάδα του στην αντεπίθεση από το -15.

Που κρίθηκε:

Η Χίμκι δεν κατάφερε για πολλοστή φορά να φυλάξει τα… νώτα της κι όταν σταμάτησε να σκοράρει αφειδώς όπως στο πρώτο ημίχρονο, τότε ήταν που έδωσε το δικαίωμα στη γηπεδούχο Βιλερμπάν να γυρίσει το ματς και τελικά να το πάρει έχοντας περισσότερες λύσεις (Γιαμπουσελέ, Κόουλ, Φολ και Λάιτι).

Δεκάλεπτα: 20-29, 23-22, 29-19, 18-14

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Ντραγκόγιεβιτς, Ισγκουντέρ