Ζενίτ – Ερυθρός Αστέρας 98-69: Τον “εξαφάνισαν” Ρίβερς και Πάνγκος (videos)

2020-12-22T19:52:19+00:00 2020-12-22T20:31:27+00:00.

22/Dec/20 19:52

Η Ζενίτ έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, τον οποίο και νίκησε με το ευρύ 98-69 στην Αγία Πετρούπολη. Όλα τα λεφτά το δίδυμο Ρίβερς-Πάνγκος!

Την τρίτη της νίκη της σε έξι εντός έδρας αγώνες πανηγύρισε η Ζενίτ. Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, όπως ”μαρτυρά” και το τελικό 98-69, για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Πάνγκος έδειξε τον δρόμο με ένα απίστευτο πρώτο δεκάλεπτο (15 πόντοι με 5/5 σουτ και 3 ασίστ) και συνολικά 17, με τον ακόμα πιο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Ρίβερς να αναλαμβάνει στο δεύτερο ημίχρονο με 23 πόντους (8/10 σουτ) σε 22′, σε μία εμφάνιση-ραψωδία, ειδικά από το τρίποντο, όχι μόνο για εκείνον, αλλά και για την ομάδα του με 61,5% (16/26).

Οι Σέρβοι μείωσαν στους 8 από τους 24, όμως όχι μόνο έχασαν ξανά την επαφή με το σκορ, αλλά είδαν να χάνουν ακόμα και με 33 (93-60) προς το τέλος. Όλα αυτά με τον Λόιντ εκτός, λόγω προβλήματος.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Πασκουάλ μετράει 9-5, με τους φιλοξενούμενους να μένουν χαμηλά με 5-11 (2-7 εκτός έδρας). Για την 17η αγωνιστική, η Ζενίτ φιλοξενείται από την Μακάμπι (29/12, 21:05), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται τον Παναθηναϊκό (30/12, 20:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Η Ζενίτ και ο Πάνγκος (11 πόντοι) ξεκίνησαν εντυπωσιακά με 14-4 και 5/5 σουτ στο 5′, με τον Ερυθρό να μειώνει σε 14-9, πριν έρθει η… απογείωση των γηπεδούχων. Με 16-3, οι Ρώσοι έφτασαν στο +18 (30-12), με τον Γκουντάιτις να μπαίνει στην εξίσωση, αλλά τον Πάνγκος να είναι ΟΝΕΙΡΙΚΟΣ με 15 πόντους (5/5 σουτ, 2/2 βολές) και 3 ασίστ!

Ο Ντόμπριτς προσπαθούσε στην επίθεση για τους Σέρβους, όμως το ματς είχε ήδη στραβώσει για την ομάδα του, η οποία έφτασε να χάνει με 24 (40-16) στο 14′ με τον Μπάρον να συνεχίζει στην θέση του Πάνγκος στο σκοράρισμα. Ο Αστέρας προσπάθησε να ροκανίσει την μεγάλη διαφορά και τo κατάφερε με τον Ο’Μπράιαντ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο -11 (48-37) με σερί 0-10.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να σοκάρουν τους γηπεδούχους και συνέχισαν για το 48-40, όμως ακολούθησε ένα 15-2 στο 25′ (63-42) με 9 πόντους του Ρίβερς και 6 του Γκουντάιτιτς. Το ματς είχε γυρίσει με λίγα λόγια στο μοτίβο του πρώτου ημιχρόνου, με την Ζενίτ να φτάνει στο 30′ στο +15 (69-54).

Με βάση την εικόνα του αγώνα, το μόνο που έμενε να μάθουμε ήταν το τελικό σκορ. Και αυτό γιατί ο Ρίβερς ήταν αγριεμένος με 3 ακόμα τρίποντα για το +33 (93-60) στο 35′. Το ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το φινάλε βρήκε τη Ζενίτ να πανηγυρίζει την νίκη με το 98-69.

Πού κρίθηκε: Ο Αστέρας μετέτρεψε το -24 σε -11 στο ημίχρονο, έφτασε ακόμα και στο -8, όμως μέσα σε λίγα λεπτά βρέθηκε να χάνει και πάλι με 19 (63-42) με σερί 15-2.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πάνγκος ήταν όλα τα λεφτά, ειδικά στο πρώτο μέρος, με 17 πόντους (5/7 σουτ) και 5 ασίστ, ενώ και ο Γκουντάιτις βοήθησε με 12 πόντους και ο Μπάρον με 13 (5 ασίστ). Όμως, ο Ρίβερς με 23 πόντους (8/10 σουτ, 7/8 τρίποντα) -ΟΛΟΥΣ στο δεύτερο ημίχρονο- και 4 ριμπάουντ ήταν ο αδιαμφισβήτητος MVP των νικητών!

Για τον Ερυθρό, προσπάθησαν οι Νταβίντοβατς, Ο’Μπράιαντ και Ντόμπριτς με 10, 13 και 9 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 48-37, 69-54, 98-69

Ζενίτ: Ρίβερς 23, Ζακχάροφ 3, Πάνγκος 17, Φριντζόν, Χόλινς, Τόμας 7, Μπάρον 13, Πούσκοφ, Ζούμπκοφ 9, Πόιθρες 7, Πονίτκα 7, Γκουντάιτις 12

Ερυθρός: Ο’Μπράιαντ 13, Χολ, Ουόλντεν 8, Ουσκόκοβιτς 7, Νταβίντοβατς 10, Λάζιτς 3, Ριθ 2, Ντόμπριτς 9, Σιμόνοβιτς 4, Κουρίντζα 4, Κούζμιτς , Κολόμ 5