Βιλερμπάν – ΤΣΣΚΑ 78-87: Πέρασε από την Γαλλία, αγωνιά για Κλάιμπερν (videos)

2020-12-22T22:36:58+00:00 2020-12-23T00:19:32+00:00.

22/Dec/20 22:36

Η ΤΣΣΚΑ πέρασε από την έδρα της Βιλερμπάν με 87-78 και έφτασε τις 11 νίκες στη σειρά, όμως το μυαλό όλων είναι στον Ουίλ Κλάιμπερν, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας.

Τις 11 νίκες στη σειρά έφτασε η ΤΣΣΚΑ, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να περνάει από το Αστρομπάλ, επικρατώντας την Βιλερμπάν με 87-78

Παρόλα αυτά, το παιχνίδι περνάει σε δεύτερη μοίρα, καθώς το μυαλό όλων είναι στον Ουίλ Κλάιμπερν, ο οποίος τραυματίστηκε στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου. Το ευχάριστο είναι πως το χτύπημα είναι στο αριστερό πόδι και όχι στο δεξί, εκεί όπου είχε χειρουργηθεί το 2019.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε καλύτερα, παίρνοντας από το ξεκίνημα το προβάδισμα (10-19, 9΄), με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 15-21. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ΤΣΣΚΑ να φτάνει στο +15 (27-42, 17’). Κάπου εκεί όμως η Βιλερμπάν πήρε τα πάνω της, έτρεξε ένα επιμέρους 14-4 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 41-46.

Το ματς έφτασε και στον πόντο (47-48, 22’), όμως Μιλουτίνοφ και Τζέιμς έδωσαν σκορ στη ΤΣΣΚΑ (49-57, 25’). Η Βιλερμπάν επέστρεψε και πάλι (56-59, 28’), όμως ο Κλάιμπερν με 5 σερί πόντους έδωσε και πάλι αέρα στην ομάδα του, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 60-66.

Η αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου είχε ένα σοκ για την ΤΣΣΚΑ, με τον Κλάιμπερν να τραυματίζεται και να αποχωρεί στο 31′. Παρά το σοκ, η ΤΣΣΚΑ πείσμωσε. Ο Τζέιμς έκανε μεγάλη εμφάνιση και η Βιλερμπάν από την άλλη είχε μείνει από δυνάμεις. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την ΤΣΣΚΑ να επικρατεί με 87-78.

Πού κρίθηκε:

Η ΤΣΣΚΑ ήλεγχε την… εναέρια κυκλοφορία, έχοντας 32 ριμπάουντ, έναντι 21 της Βιλρεμπάν, ενώ σούταρε με 40% στα τρίποντα.

Παίκτης κλειδί:

Ο Τζέιμς με 31 πόντους και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 17 πρόσθεσε ο Μιλουτίνοφ. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Γιαμπουσέλε με 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-21, 41-46, 60-66, 78-87.