Σάσα Βεζένκοφ: Πήγε στράφι το season high – “To μπάσκετ είναι δίκαιο άθλημα” (videos)

2020-12-23T21:14:47+00:00 2020-12-24T18:48:07+00:00.

23/Dec/20 21:14

EUROLEAGUE / ÖÅÍÅÑÌÐÁ×ÔÓÅ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Ο Σάσα Βεζένκοφ έκανε ό,τι μπορούσε στο τέλος και με συνεχόμενα τρίποντα πήγε μόνος του να γυρίσει τον αγώνα με την Φενέρ, όμως δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή για την ομάδας του.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κάνει το κάτι παραπάνω στην Πόλη και γνώρισε την ήττα από την Φενέρ με 84-77, σε ένα ματς, όπου αν δεν υπήρχε ο Σάσα Βεζένκοφ, η διαφορά σίγουρα θα ήταν μεγαλύτερη.

Ο αρχιστερόχειρας φόργουορντ του Ολυμπιακού πήρε το… όπλο του και με 3 σερί τρίποντο στο τέλος μείωσε στο 75-74, όμως οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να κάνουν το κάτι παραπάνω στην συνέχεια, δέχθηκαν επιμέρους 9-3 και γνώρισαν έτσι δίκαια την ήττα.

Ο Σάσα Βεζένκοφ το έβλεπε… βαρέλι, έχοντας 5 τρίποντα συνολικά και έμοιαζε με… όαση στο δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό, ενώ είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ και 21 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Με τα 5 τρίποντα με τα οποία τελείωσε το ματς ο Βεζένκοφ ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του, καθώς είχε 5 και απέναντι στη Μπάγερν την περασμένη σεζόν στο ΣΕΦ, ενώ οι 17 του πόντοι είναι η καλύτερη φετινή του επίδοση.

Το βίντεο με ΌΛΟΥΣ τους πόντους του Σάσα Βεζένκοφ απέναντι στην Φενέρ:

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο ίδιος, μιλώντας στην κάμερα της NOVA ανέφερε:

“Το μπάσκετ είναι δίκαιο άθλημα, ο καλύτερος κερδίζει. Με 6-7 λεπτά, δεν κερδίσεις και η Φενέρ κέρδισε δίκαια. Δεν μπήκαμε δυνατά και δεν παλέψαμε. Είχαμε τρελό ποσοστό στην αρχή, αλλά δεν παίξαμε καλά μετά. Έγινε όπως το ματς με την Βαλένθια, που όμως υπήρξε αντίδραση, αλλά δεν έφτανε.

Δεν έχουμε δείξει ότι δεν μας νοιάζει η άμυνα γιατί βάζουμε 100 πόντους. Από εκεί ξεκινάμε. Όταν δεν το κάνουμε καλά, χάνουμε. Κάναμε ένα καλό 7λεπτο, αλλά στο τέλος κρίθηκε το ματς.

Η Φενέρ ξεκίνησε καλά την χρονιά, έχει καλούς παίκτες, αλλά δεν ήταν σε καλή κατάσταση και εμείς δεν το εκμεταλλευτήκαμε. Για 32-33 λεπτά, δεν κάναμε τίποτα. Πρέπει να δούμε τί φταίει, γιατί αν συνεχίσουμε έτσι, δεν θα έχουμε ελπίδες για κάτι παραπάνω.

Όποιος κοιτάει μακριά, την πατάει. Αν δεν δούμε τι κάναμε λάθος και να το διορθώσουμε, δεν θα έχει νόημα. Παίζουμε με την Χίμκι, την τελευταία ομάδα, που έχει ταλέντο και ψάχνει και αυτή την αντίδραση.

Δεν θέλω να αναφερθώ σε μένα, γιατί όταν χάνουμε, όλοι είμαστε στεναχωρημένοι και όταν κερδίζουμε όλοι χαρούμενοι, γιατί πολύ απλά βοηθήσαμε όλοι. Πρέπει να δούμε τί γίνεται και να φέρουμε νίκες, για να μην μείνουμε με την προσπάθεια στο τέλος”.