Βόβορας: “Ακόμα ένα ματς που αργήσαμε να μπούμε στο πνεύμα”

2020-12-30T21:31:21+00:00 2020-12-30T21:47:20+00:00.

30/Dec/20 21:31

vovoras

Ο Γιώργος Βόβορας στάθηκε στο κακό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο Βελιγράδι, που τελικά έφερε την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα.

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα (74-71), με τους ”πράσινους” να ανεβάζουν στροφές στο δεύτερο μέρος και ειδικά στην τελευταία περίοδο, χωρίς όμως να χαμογελάσουν στο τέλος.

Στην κακή εκκίνηση για ένα ακόμα ματς στάθηκε ο Γιώργος Βόβορας σε δηλώσεις του, με τον Έλληνα προπονητή να στέκεται στην συνολική εμφάνιση της ομάδας του, ειδικά σε ένα εκτός έδρας παιχνίδι.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Παναθηναϊκού

«Πρώτα απ’ όλα για ένα ακόμα παιχνίδι αργήσαμε να μπαίνουμε στο πνεύμα. Και στην Ευρωλίγκα όταν κάνει αυτό το λάθος τιμωρείται. Δεχτήκαμε 26 πόντους στη δεύτερη περίοδο και πέτυχαν 26 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Πρέπει να βρούμε τρόπο να αρχίζουμε καλύτερα τα παιχνίδια. Θα είναι δύσκολο να κερδίσουμε εκτός έδρας έτσι. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε μεγάλη επιθυμία να πάρει το παιχνίδι, άρχισε καλύτερα. Δεν ήμασταν έτοιμοι να ματσάρουμε την ενέργειά τους. Στο δεύτερο ημίχρονο βάλαμε περισσότερη πίεση στον Αστέρα. Στο τέλος και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει. Ο Αστέρας ήταν πιο έτοιμος για αυτό το παιχνίδι».

Για τη συνέχεια: «Δεν μπορείς να δεις πολλά παιχνίδια μακριά. Μόνο την επόμενη προπόνηση. Δεν έχουμε χρόνο να σκεφτούμε το παρελθόν. Πρέπει να βρούμε τρόπο να αλλάξουμε αυτή τη συμπεριφορά στο πρώτο ημίχρονο».

Ντέγιαν Ράντονιτς: ”Σημαντική νίκη”

radonjic

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Αστέρα:

”Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για το παιχνίδι τους. Πριν το ματς, ήταν σημαντικό για μένα να παίξουμε πιο καλά από την προηγούμενη φορά. Και το κάναμε και σε μεγάλο βαθμό μάλιστα. Στο πρώτο μέρος, είχαμε πολύ καλή επίθεση και βάλαμε πολλά σουτ με καλή άμυνα, αλλά στο δεύτερο, χάσαμε πολλά. Κάναμε λάθη στην επίθεση, με την άμυνα να είναι καλή. Στο τέλος, η νίκη ήταν πολύ σημαντική”.