Παπαπέτρου: “Πριν δύο χρόνια κάναμε σερί και μπήκαμε στα playoffs, δεν χρειάζεται πανικός”

2020-12-30T21:39:46+00:00 2020-12-30T22:09:09+00:00.

30/Dec/20 21:39

papapetrou_erithros

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου συνέστησε ψυχραιμία παρά την μειονεκτική θέση του Παναθηναϊκού, με το αρχηγό της ομάδας να θυμίζει το τί είχε γίνει πριν 2 χρόνια επί Πιτίνο.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα με 74-71, παρά την τρομερή αντίδραση του Ιωάννη Παπαπέτρου στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο αρχηγός της ομάδας μέτρησε 20 πόντους (4 στο ημίχρονο και 9 στο τέλος) και μετά τον αγώνα στάθηκε στην αντίδραση που πρέπει να έχει η ομάδα στο εξής, τονίζοντας πως δεν χρειάζεται πανικός.

Αναλυτικά όσα είπε ο αρχηγός του Παναθηναϊκού

”Δεν μπαίνουμε στο ματς με την σωστή προσέγγιση, δεν είμαστε επιθετικοί και σκληροί και αυτό μας βάζει σε μειονεκτική θέση, για να κυνηγάμε το σκορ. Η άμυνα στο δεύτερο ήταν καλή, ειδικά όταν ο αντίπαλος βρίσκει ρυθμός. Η αίσθησή μου είναι ότι δεν μπαίνουμε στο ματς με την σωστή νοοτροπία και κυνηγάμε μετά, τρέχουμε και πολλές δεν είναι εύκολο να γυρίσει.

Όταν δεν είσαι σε καλή κατάσταση στην αρχή, προσπαθεί να ηρεμήσεις και αυτό κάνω. Να δω πού μπορώ να είμαι καλύτερος. Σε κάποια μπαίνουν τα σουτ, όπως τώρα που κάποια σουτ δεν ήταν αντάξια της ποιότητάς μου. Στο ημίχρονο, είδαμε τί μπορούμε να κάνουμε και προσεγγίσαμε σωστά το ματς στο δεύτερο.

Δεν χρειάζεται πανικός, είμαστε σε δύσκολη και μειονεκτική θέση. Πρέπει να δούμε πού μπορούμε να είμαστε καλύτεροι, ομαδικά και ατομικά. Ακόμα και ψυχολογικά να δούμε πού μπορεί ο καθένας να γίνει καλύτερος. Δεν είναι ώρα για αρνητικές σκέψεις, δεν είμαστε καν στην μέση της σεζόν, πρέπει να δούμε τον εαυτό μας στον καθρέφτη, με λογική και ηρεμία. Ποτέ δεν είναι αργά στο μπάσκετ και πριν 2 χρόνια με τον Πιτίνο κάναμε σερί και μπήκαμε στα playoffs”.