Άλμπα – Μακάμπι 73-85: Άνετο πέρασμα από το Βερολίνο με MVP τον Ντόρσεϊ! (videos)

2021-01-07T21:44:03+00:00 2021-01-07T22:30:35+00:00.

07/Jan/21 21:44

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο το 2021 την Ευρωλίγκα και τον δεύτερο γύρο καθώς κέρδισε σχετικά εύκολα την Άλμπα στο Βερολίνο με 85-73 και έχοντας για MVP τον Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Η ομάδα του Έλληνα προπονητή θέλει να καλύψει το χαμένο έδαφος που υπάρχει για μία θέση στην οκτάδα των playoffs και με μία πειστική εμφάνιση στην Γερμανία κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου πήρε το διπλό στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου της Ευρωλίγκα με 85-73.

Αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ!

Πλέον η Μακάμπι έχει ρεκόρ 8-10 και βρίσκεται δύο νίκες μακριά από την όγδοη προνομιούχο θέση, ενώ η Άλμπα έμεινε πιο πίσω με 7 νίκες και 11 ήττες.

Το ματς

Σε ένα δεκάλεπτο στο +21 η Μακάμπι!

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην αρχή του με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 10-10 (στο 5′) και με 15-15 (στο 8′), πριν η Μακάμπι κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 24-17 χάρη σε επιμέρους σκορ 9-2.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεκίνησε με σερί 10-0 και επέκτεινε το επιμέρους σκορ της στο 19-2 με αποτέλεσμα να “εκτοξεύσει” το προβάδισμα της στο +17 και σε double score με 34-17 (στο 15′). Η Άλμπα δεν μπορούσε να αντιδράσει και βρέθηκε ακόμα και πίσω στο σκορ με 41-20 (στο 17′) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με 43-28.

Τίποτα δεν άλλαξε στην συνέχεια

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βερολίνο ξεκίνησε με την ομάδα του Ρενέσες να προσπαθεί να μειώσει και να τα καταφέρνει με το σκορ να γίνεται 52-43 (στο 25′) με επιμέρους σκορ 15-9. Όμως η Μακάμπι αντέδρασε άμεσα και με νέο σερί 8-0 ανέβασε και πάλι το προβάδισμα της στους 17 (60-43 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 63-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν να διατηρούν μία διψήφια διαφορά (74-59 στο 35′) και παρέμεναν το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Τελικά στο φινάλε η Μακάμπι Τελ Αβίβ πανηγύρισε την εκτός έδρας επικράτηση με 85-73!

Που κρίθηκε: Στο 8ο λεπτό το σκορ ήταν 15-15 όμως η Μακάμπι με ένα επιμέρους σκορ 19-2 “εκτόξευσε” το προβάδισμα της στο +17 (34-17) και “κλείδωσε” από νωρίς την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν εξαιρετικός με 25 πόντους (8/10 σουτ), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ είχε για συμπαραστάτη του τον Καλοϊάρο με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 28-43, 49-63, 73-85.