Ρεάλ – Αρμάνι: Ο Ροντρίγκεθ “σκότωσε” την παλιά του αγάπη (Videos)

2021-01-08T23:04:21+00:00 2021-01-08T23:50:45+00:00.

08/Jan/21 23:04

Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε το μεγάλο διπλό στη Μαδρίτη, επικρατώντας με 80-76 της Ρεάλ, σπάζοντας έτσι το σερί των έξι νικών που είχε και ρεκόρ 11-1 στα τελευταία της παιχνίδια!

Χωρίς τον Σέρχιο Γιούλ και τον Ρούντι Φερνάντεθ η Ρεάλ χώρια τον τραυματία Ράντολφ- αποδυναμώθηκε σε τέτοιο βαθμό που η Αρμάνι την βρήκε ευάλωτη και το εκμεταλλεύτηκε πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο πήρε μία μεγάλη διαφορά 17 πόντων, που την κράτησε ζωντανή ως το φινάλε.

Η Αρμάνι σταμάτησε ένα σερί δύο ηττών που είχε (και 4/6 στα τελευταία της ματς) και με ρεκόρ 10-7 κράτησε τη θέση της στην οκτάδα, ενώ η Ρεάλ ισοβαθμεί τώρα με την Μπαρτσελόνα με 12-6…

Η εξέλιξη του αγώνα

Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να επιβάλλουν το παιχνίδι τους στο ξεκίνημα, με τις άμυνες να κυριαρχούν στην πρώτη περίοδο (18-17), αλλά όχι και στη συνέχεια. Το παιχνίδι άνοιξε στη συνέχεια, με την Αρμάνι να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την ισχυρότερη περιφέρεια της σε σχέση με αυτήν της Ρεάλ.

Η Ντατόμε κι ο Ροντρίγκεθ με 100% ευστοχία (μέχρι να χάσει ένα σουτ ο Ισπανός) έδωσαν προβάδισμα για την Αρμάνι (9+7 πόντους αντίστοιχα), το οποίο όμως δεν ξεπέρασε τους τρεις πόντους. Τόμπκινς, Λαπροβίτολα και Ταβάρες μοιράστηκαν το σκοράρισμα και το ημίχρονο έληξε 39-39, σε ένα απολύτως ισορροπημένο διάστημα.

Η ροή φαινόταν πως είχε αλλάξει στη δεύτερη περίοδο κι αυτό αποδείχτηκε στην τρίτη. Η Αρμάνι κεφαλοποίησε την υπεροχή της με ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο καθώς πέτυχε ένα επί μέρους 2-19 μέχρι το 26′ και το ισόπαλο σκορ έγινε 41-58 με τον Ντιλέινι και τον Ταρτσέφσκι να αναλαμβάνουν δράση!
Αυτή ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι για την Αρμάνι που αποδείχτηκε αρκετή παρότι η Ρεάλ ξεκίνησε από το 27′ και ύστερα μία μεγάλη αντεπίθεση.

Ο Τζέισι Κάρολ ανέλαβε δράση με 6/6 δίποντα και 2/5 τρίποντα (20π.) και χάρη κυρίως στα δικά του καλάθια, η Ρεάλ κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 64-67 στο 35′! Στους τρεις μείωσε αργότερα κι ο Τρέι Τόμπκινς, 71-74, αλλά ένα τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ στα 24” πριν το τέλος, “σκότωσε” τη Ρεάλ, την παλιά του ομάδα. Ο ίδιος μάλιστα με δύο βολές σφράγισε ουσιαστικά και τη νίκη αφού ο Τόμπκινς απάντησε στο τρίποντο του, αλλά δεν υπήρχε πλέον χρόνος για την ολική ανατροπή…

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Παίκτης-κλειδί:

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ δεν ήταν μόνο ο πρώτος σκόρερ της Αρμάνι με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, αλλά κι αυτός που με πέντε καίριους πόντους στα τελευταία 25 δευτερόλεπτα έκρινε την αναμέτρηση.

Που κρίθηκε:

Μπορεί η Αρμάνι να κέρδισε με μικρή διαφορά, αλλά θεωρούμε πως το σπουδαίο της τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που την κράτησε ως το τέλος, αφού η Ρεάλ είχε τη δύναμη να ανατρέψει την κατάσταση αλλά όχι όσα “καύσιμα” χρειαζόταν για να πετύχει και τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-17, 21-22, 10-22, 27-19.