Χίμκι – Μπαρτσελόνα 75-87: Έντεκα σερί ήττες και συνεχίζει (videos)

2021-01-12T19:50:11+00:00 2021-01-12T20:46:54+00:00.

12/Jan/21 19:50

Η Μπαρτσελόνα δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στη Χίμκι και έφυγε με το ”διπλό” από τη Ρωσία (75-87).

Η Μπαρτσελόνα είχε τον απόλυτο έλεγχο και πήρε τη νίκη στην έδρα της Χίμκι με 75-87, για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Ισπανοί πήραν διπλάσια ριμπάουντ (40 έναντι 19), ο Καλάθης είχε τις ίδιες ασίστ με ΟΛΗ την ομάδα των Ρώσων (15) και κάπως έτσι ήρθε το ”διπλό”, με τους Χίγκινς-Κούριτς να κάνουν μεγάλο ματς.

Αυτή ήταν η 17η ήττα των γηπεδούχων σε 19 ματς και 11η συνεχόμενη, με τους νικητές να ανεβαίνουν στο 13-6, έχοντας πλέον 7 σερί νίκες κόντρα στην Χίμκι. Για την 20ή αγωνιστική, η Χίμκι φιλοξενείται από την Εφές (14/1, 19:30), ενώ η Μπαρτσελόνα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (15/1, 19:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: H Χίμκι (εκτός Τίμα-Μονρό-Γερέμπκο-Γιόβιτς) ξεκίνησε το ματς με 3/3 τρίποντα για το 9-2, πριν η Μπαρτσελόνα (εκτός Μίροτιτς-Ντέιβις) απαντήσει άμεσα με δικό της 0-8 (9-10). Σβεντ-Μπούκερ από την μία και Κούριτς-Αμπρίνες από την άλλη μετέτρεψαν στο ματς σε ντέρμπι, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 26-26.

Ο Κούριτς συνέχισε ”καυτός” με 14 πόντους (5/6 σουτ) για το 28-32 της ομάδας του, πριν έρθει το 38-45 στο 16′. Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε ανάλογους ρυθμούς για το 48-54 του ημιχρόνου με τον Σμιτς να μετράει 10 πόντους και τον Καλάθη 10 ασίστ. Στα αξιοσημείωτα, τα 0 (!) ριμπάουντ των Ρώσων σε 10′!

Οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο του ματς και έφτασαν στο +12 (52-64) με τον Χίγκινς να σκοράρει συνεχόμενα. Ο Αμερικανός δεν έμεινε εκεί και μαζί με τον Καλάθη, που έφτασε τις 13 ασίστ στα μέσα της περιόδου, κράτησε την Μπαρτσελόνα στους 10+ πόντους, με την Χίμκι να δείχνει ανήμπορη να μειώσει, όντας άστοχη και ”χαμένη” στα ριμπάουντ.

Το 60-73 στο 30′ είχε δείξει ουσιαστικά τον νικητή με την ομάδα του Σάρας να μην κινδυνεύει σε κανένα σημείο. Μάλιστα, αύξησε και την διαφορά, με το φινάλε να την βρίσκει με τη νίκη μετά το τελικό 75-87.

Πού κρίθηκε: Η Μπαρτσελόνα είχε το προβάδισμα συνεχώς από την δεύτερη περίοδο και ”καθάρισε” στην τρίτη με επιμέρους 12-19.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κούριτς ήταν όλα τα λεφτά με 18 πόντους (6/7 σουτ), ενώ τόσους με 5 ασίστ είχε ο Χίγκινς. 8πόντους-15 ασίστ πρόσθεσε ο Καλάθης, 9 πόντους-10 ριμπάουντ ο Οριόλα και 12-8 ο Σμιτς, με τον Σβεντ να προσπαθεί για την Χίμκι με 23 πόντους-6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 48-54, 60-73, 75-87

Χίμκι: Σβεντ 23, ΜακΚόλουμ 10, Καράσεφ 5, Ζάιτσεφ 2, Βιάλτσεφ 3, Μόνια, Σαράποφ, Οντινόκοφ, Βορόνοφ 2, Μπούκερ 13, Μπερτάνς 6, Μίκι 11

Μπαρτσελόνα: Βέστερμαν, Χάνγκα 4, Μπολμάρο, Σμιτς 12, Πουστόβι 5, Μπάντζι, Οριόλα 9, Αμπρίνες 11, Χίγκινς 18, Μαρτίνεζ 2, Κούριτς 18, Καλάθης 8