Νέντοβιτς: ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ από νωρίς με τη Βιλερμπάν (videos)

2021-01-13T20:25:26+00:00 2021-01-14T00:07:47+00:00.

John Rammas

13/Jan/21 20:25

Ό,τι ήθελε έκανε ο Νεμάνια Νέντοβιτς στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού της 19ης αγωνιστικής στην Ευρωλιγκα ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και στη Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Ο 29χρονος Σέρβος ήταν ασταμάτητος στην επίθεση κι εξέθεσε με κάθε δυνατό τρόπο την άμυνα της γαλλικής ομάδας σε εκτέλεση, αλλά και δημιουργία.

Ήδη στο 8′ (21-17) είχε φτάσει στους 13 πόντους με 2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 6/6 ελεύθερες βολές (4 φάουλ υπέρ), ενώ μέχρι να πάρει τις πρώτες ανάσες στα -55,9″ (25-17) είχε δώσει και 4 ασίστ. Επίσης είχε 4 ριμπάουντ για το σύνολο των 24 μονάδων στο σύστημα ατομικής αξιολόγησης (PIR).

Επιστρέφοντας στο 14′ (32-26) το πρώτο ημίχρονο (45-42) τον βρήκε να ολοκληρώνει στους 18 πόντους (3/4δίπ., 2/3τρίπ., 6/6β.), έχοντας και 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 λάθη (26 PIR) σε 15:31.

Η παράσταση στη νίκη με 88-71 είχε και συνέχεια μέχρι να γίνει ο πρώτος στην ιστορία του Παναθηναϊκού στην Ευρωλίγκα με δύο 30άρες! Και, μάλιστα, την ίδια χρονιά!