Άλμπα – Μιλάνο 70-84: Χάινς, Πάντερ & ΛεΝτέι υπέγραψαν ένα ακόμα ιταλικό διπλό! (videos)

2021-01-14T21:39:30+00:00 2021-01-14T22:35:47+00:00.

14/Jan/21 21:39

Η Μιλάνο συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία το τελευταίο διάστημα στην Ευρωλίγκα πανηγυρίζοντας το τέταρτο συνεχόμενο διπλό της μετά και την νίκη επί της Άλμπα στο Βερολίνο με 84-70.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, απέδωσε πολύ καλό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση (28 ασίστ) κόντρα στους Γερμανούς και στο φινάλε πανηγύρισε ένα μεγάλο διπλό με 84-70 στην προσπάθεια της πρόκρισης στα playoffs, αλλά και έχοντας το βλέμμα της και στις παραπάνω θέσεις.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μιλάνο έχει ρεκόρ 12-7 και πλέον “κυνηγάει” με αξιώσεις την τέταρτη θέση της κατάταξης έχοντας τρεις σερί νίκες και τέσσερα συνεχόμενα διπλά, ενώ η Άλμπα απομακρύνεται από την οκτάδα με 6 νίκες και 13 ήττες  και αγνοώντας την νίκη για έξι αγώνες.

Το ματς

Ένα καλό δεκάλεπτο και προβάδισμα για Μιλάνο

Καλύτερα ξεκίνησαν τον αγώνα οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν χάρη στην άμυνα τους αρχικά με 10-6 (στο 5′) και στο φινάλε της πρώτης περιόδου με 18-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι Ιταλοί ήταν σαφώς καλύτεροι επιθετικά και ανέτρεψαν το σκορ σε 23-20 (στο 13′) με επιμέρους σκορ 10-2, ενώ αύξησαν το προβάδισμα τους στο +9 για πρώτη φορά (36-27 στο 18′) με συνολικό επιμέρους σκορ 23-9 και τον Ντατόμε να έχει ήδη 11 πόντους. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-34 και την Μιλάνο να σκοράρει 29 πόντους σε 10′!

“Καθάρισε” με την άμυνα η Μιλάνο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βερολίνο ξεκίνησε με την ομάδα του Μεσίνα να διατηρεί ένα σημαντικό προβάδισμα της τάξης των 11 πόντων (55-44 στο 25′) και να είναι το φαβορί για την νίκη. Η Άλμπα παρότι προσπαθούσε δεν μπορούσε να μειώσει (60-50 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 64-56.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι Ιταλοί με τους Πάντερ – Χάινς πρωταγωνιστές κρατούσαν την διψήφια διαφορά (72-62 στο 35′) και βρισκόντουσαν μία “ανάσα” από το διπλό. 2‘ λεπτά πριν το τέλος όλα τελείωσαν με την διαφορά στους 16 (82-66 στο 38′) και στο φινάλε η Μιλάνο πανηγύρισε το διπλό με 84-70.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα των Ιταλών που κράτησε τους αντιπάλους της στα 26/62 σουτ, ενώ κέρδισε την μάχη των ριμπάουντ με 36-28, αλλά και δημιουργικά μοιράζοντας 28 ασίστ!

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάινς ήταν πολύ καλός με 13 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ την διαφορά ακόμα έκαναν ο Πάντερ με 14 πόντους, ο ΛεΝτέι με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Ντατόμε με 14 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Επίσης οι Ντιλέινι – Σέρχι μοίρασαν μαζί 14 ασίστ (7 ο καθένας).

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 34-42, 56-54, 70-84.