ΤΣΣΚΑ – Μπαρτσελόνα 75-88: Θρίαμβος στην Μόσχα με “σούπερ” άμυνα και πληθωρικό Καλάθη! (videos)

2021-01-15T20:02:15+00:00 2021-01-15T20:50:19+00:00.

15/Jan/21 20:02

Η Μπαρτσελόνα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση στο εκτός έδρας ντέρμπι με την ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη και πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 88-75.

Οι Καταλανοί με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, δεν άφησαν την ομάδα του Ιτούδη να βρει ρυθμό επιθετικά και αντίθετα οι ίδιοι βρήκαν πόντους από την τριάδα Χίγκινς, Αμπρίνες και Καλάθη και πραγματικά πανηγύρισαν ένα διπλό πιο άνετα από ότι περίμενε ο καθένας με 88-75 και παρότι δεν είχαν στην διάθεση τους το βασικό δίδυμο ψηλών Μίροτιτς – Ντέιβις!

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η ΤΣΣΚΑ παραμένει πρώτη στην κατάταξη με ρεκόρ 15-5, αλλά νιώθει “καυτή” την ανάσα των Καταλανών που μείωσαν την διαφορά στην μία νίκη έχοντας 14 νίκες και 6 ήττες.

Το ματς

Από το +10 στο -1 στα αποδυτήρια η ΤΣΣΚΑ

Μπορεί ο αγώνας να ήταν ισορροπημένος στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 8-8 (στο 5′), όμως η ΤΣΣΚΑ με τους Σενγκέλια – Μιλουτίνοφ να κυριαρχούν (7 και 6 πόντους) προηγήθηκε με με 25-17 (στο 8′) χάρη σε επιμέρους 17-9. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 25-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη χάρη στην άμυνα της αύξησε το προβάδισμα της με νέο επιμέρους σκορ 13-8 σε 38-28 (στο 16′) και έδειξε από νωρίς πως έχει τον πρώτο λόγο για την νίκη. Οι μπλαουγκράνα με τους Αμπρίνες – Χίγκινς να έχουν μαζί 21 πόντους μείωσαν σε 40-36 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Μπάρτσα να κάνει την ολική ανατροπή και να προηγείται με 42-41.

Με την άμυνα θριάμβευσε η Μπάρτσα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Μόσχα ξεκίνησε με τον ρυθμό να είναι χαμηλός, τις άμυνες να κυριαρχούν και την Μπαρτσελόνα να αυξάνει το προβάδισμα της για πρώτη φορά στο +6 (50-44 στο 25′). Η διαφορά με τρίποντο του Χάνγκα έφτασε και τους 9 (53-44 στο 27′) με την ΤΣΣΚΑ να έχει πετύχει μόλις 3 πόντους και η τρίτη περίοδος έληξε με 64-56.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο ρυθμός συνέχισε να είναι ιδιαίτερα χαμηλός με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται ακόμα και με 11 πόντους (69-58 στο 33′) και να είναι πλέον το φαβορί για την νίκη, ενώ βρέθηκαν μπροστά και με +13 (75-62 στο 36′) χάρη σε 2/2 τρίποντα του Καλάθη!

3′ λεπτά πριν το τέλος οι Ρώσοι μείωσαν σε 69-60, αλλά τίποτα ουσιαστικά δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Μπαρτσελόνα θριάμβευσε με 88-75.!

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Μπαρτσελόνα που κράτησε σε χαμηλά ποσοστά την επίθεση των Ρώσων η οποία είχε 4/19 τρίποντα (21%), 21/50 δίποντα (43%) αλλά και μόλις 15 ασίστ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χίγκινς ήταν απολαυστικός απέναντι στην παλιά του ομάδα με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ακόμα την διαφορά έκαναν ο Αμπρίνες με 19 πόντους (5/9 τρίποντα) και 2 ριμπάουντ και ο Καλάθης με 13 πόντους (3/5 τρίποντα), 6 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 41-42, 56-64, 75-88