Ρεάλ – Ερ. Αστέρας 77-79: Ερυθρόλευκο ΜΠΑΜ στη Μαδρίτη! (videos)

2021-01-18T21:07:41+00:00 2021-01-19T04:35:52+00:00.

18/Jan/21 21:07

Η Ρεάλ κυνηγούσε συνέχεια το σκορ, δεν έβαλε δύο κρίσιμα σουτ και κάπως έτσι ηττήθηκε στην Μαδρίτη από τον Ερυθρό Αστέρα με 77-79!

Τεράστια νίκη στην Μαδρίτη ο Ερυθρός Αστέρας!

Οι Σέρβοι έκαναν ένα εξαιρετικό ματς και σε συνδυασμό με την αστοχία της Ρεάλ, πήραν το ”διπλό” με 77-79. Ο Κάρολ είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά το σουτ του στο τέλος δεν βρήκε στόχο, όπως και το τρίποντό του στο 73-76 στο 39′.

Μιλάμε για τον πιο εύστοχο παίκτη της φετινής Ευρωλίγκας με 77,78% (28/36) στο δίποντο, που μετά το ματς αυτό ”έπεσε” στο 73,34% (29/39).

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές ανέβηκαν στο 7-13, αφήνοντας πίσω τους τον Παναθηναϊκό και την Βιλερμπάν που έχουν από έξι νίκες, ενώ στο 13-7 βρίσκεται πλέον η ”Βασίλισσα”, παραμένοντας, πάντως, στην τρίτη θέση. Θυμίζουμε ότι πρόκειται για εξ αναβολής ματς για την 19η αγωνιστική, το οποίο ήταν προγραμματισμένο για τις 13/1, όμως τελικά αναβλήθηκε λόγω της μεγάλης κακοκαιρίας που έπληξε πριν λίγες ημέρες την Ισπανία.

Αξίζει αναφέρουμε πως δεν αγωνίστηκαν οι Γιουλ και Λόιντ για τις δύο ομάδες. Για την 21η αγωνιστική, η Ρεάλ φιλοξενείται από την Μακάμπι (21/1, 21:05), ενώ ο Αστέρας υποδέχεται την Μπαρτσελόνα (22/1, 20:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε την βαθμολογία στην Ευρωλίγκα

Η εξέλιξη: Ο Ερυθρός ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς με τον Ουόλντεν να φτάνει τους 10 πόντους για το 7-13, πριν έρθει η αντίδραση της Ρεάλ για το 14-16 με τους Λαπροβίτολα-Ταβάρες να σκοράρουν όλους τους πόντους. Οι Σέρβοι όμως δεν λύγισαν και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +2 (21-23).

Η Ρεάλ πίεσε και πέρασε μπροστά στο σκορ με 10-0 επιμέρους (29-25), παρόλα αυτά ο Ουόλντεν έδειξε τον δρόμο στην ομάδα του και ο Ερυθρός Αστέρας από το 38-38 βρέθηκε στο 40-45, σκορ που έριξε και την ανάπαυλα του ημιχρόνου στη Μαδρίτη.

Η αναμέτρηση συνέχισε να είναι ντέρμπι και στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν πάντα το προβάδισμα. Οι Μαδριλένοι μείωσαν στο καλάθι (50-52), όμως ακολούθησε ένα 6-8 για να κλείσει και αυτό το δεκάλεπτο με τον Αστέρα στα θετικά (56-60).

Ντόμπριτς και Ο’Μπράιαντ έδωσαν το σύνθημα και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμα και στο +12 (58-70 στο 33′). Η Ρεάλ προσπάθησε και κατάφερε να μειώσει σε 71-76 στο 1:20′, με τον Τόμπκινς να κάνει το 73-76 με 2 βολές. Ο Κάρολ αστόχησε σε τρίποντο, ο Ουόλντεν έκανε το 73-78 (-44”), ο Κάρολ το 75-78, με τον Κολόμ να χάνει την μπάλα και την Ρεάλ να μειώνει σε 77-78 στο -6”. O Κολόμ είχε 1/2 βολές (77-79), με τους Ισπανούς στο -5,6” να βγάζουν σουτ, αλλά ο Κάρολ δεν βρήκε σκορ για το τελικό 77-79.

Πού κρίθηκε: Η Ρέαλ έκανε το 39′ το 73-76, αλλά δεν ευστόχησε σε τρίποντο ο Κάρολ, με τον ίδιο να μην βρίσκει στόχο στο τέλος για την ισοφάριση στο 77-79.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουόλντεν ήταν φοβερός με 18 πόντους, όπως και ο Ντόμπριτς στο δεύτερο μέρος με 13 και 4 ασίστ, ενώ 10 είχε ο Ριθ. Για την Ρεάλ, προσπάθησε με 11 ο Ρούντι, από 10 είχαν οι Τόμπκινς-Ντεκ-Τέιλορ, ενώ 9 με 9 ριμπάουντ είχε ο Ταβάρες και 10 με 10 ασίστ ο Λαπροβίτολα.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 40-45, 56-60, 77-79

Ρεάλ: Κοζέρ 2, Ρούντι 11, Αμπάλντε 2, Τάιους 4, Λαπροβίτολα 10, Αλοθέν, Ντεκ 10, Γκαρούμπα, 2 Κάρολ 7, Ταβάρες 9, Τόμπκινς 10, Τέιλορ 10

Ερυθρός: Ο’Μπράιαντ 8, Χολ, Ουόλντεν 18, Ουσκόνοβιτς, Νταβίντοβατς 2, Λάζιτς 7, Ριθ 10, Ραντάνοφ 6, Ντόμπριτς 13, Κουρίτζα 3, Κούζμιτς 4, Κολόμ 8