Ερ. Αστέρας – Μπαρτσελόνα 60-72: Εύκολο βράδυ στο Βελιγράδι με άμυνα, Χίγκινς και… Καλάθη! (videos)

2021-01-22T21:00:19+00:00 2021-01-22T22:11:52+00:00.

22/Jan/21 21:00

Με την άμυνα της να κάνει την διαφορά η Μπαρτσελόνα δεν είχε κανένα πρόβλημα να κερδίσει μέσα στο Βελιγράδι τον Ερυθρό Αστέρα με 72-60 και να βάλει πλώρη για την πρωτιά της κατάταξης.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είναι η αλήθεια πως στην Σερβία χάρη στην άμυνα της έλεγχε πλήρως στο παιχνίδι σε ολόκληρη την διάρκεια του, απλά καθυστέρησε να το… “καθαρίσει” αφού επιθετικά δεν είχε καθόλου ρυθμό. Εν τέλει πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 72-60 και τους Χίγκινς – Καλάθη να κάνουν την διαφορά.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπαρτσελόνα έχει ρεκόρ 15-6 και παραμένει στις πρώτες θέσεις μαζί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας έχει 7 νίκες και 14 ήττες,

Το ματς

Μικρό προβάδισμα από νωρίς για Μπάρτσα

Η Μπαρτσελόνα επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό της και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (13-3 στο 6′) με τον Νικ Καλάθη να έχει 2 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Αυτό το προβάδισμα αυξήθηκε στους 12 (20-8 στο 9′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 21-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η ομάδα του Γιασικεβίτσιους μέσα από την άμυνα της έλεγχε πλήρως το ρυθμό και διατηρούσε ένα προβάδισμα “ασφαλείας” με 26-17 (στο 15′). Οι Σέρβοι εκμεταλλευόμενοι τον χαμηλό ρυθμό κατάφεραν να μειώσουν σε 31-28 (στο 18′) με επιμέρους σκορ11-5 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 35-31.

“Καθάρισε” εύκολα το ματς η ομάδα του Σάρας

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βελιγράδι ξεκίνησε με τους Καταλανούς να κάνουν επιμέρους σκορ 12-5 και να ανεβάζουν ξανά την διαφορά πάνω από τους 10 (47-36 στο 24′). Μπορεί οι γηπεδούχοι να πάλευαν στο παρκέ, όμως η διαφορά δεν μειωνόταν (57-45) και η Μπάρτσα ήταν το φαβορί για την νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι φιλοξενούμενοι με σερί 9-0 για πρώτη φορά πέρασαν μπροστά με +21 (66-45 στο 34′) και ουσιαστικά “αγκάλιασαν” το διπλό. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτα ιδιαίτερο στο παιχνίδι και η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε το διπλό με 72-60.

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου όπου η Μπάρτσα με σερί 9-0 ¨εκτόξευσε” το προβάδισμα της στο +21 (66-45) και “καθάρισε” τον αγώνα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Καλάθης έκανε τα πάντα στο παρκέ με 10 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ επίσης καλά έπαιξαν ο Χίγκινς με 14 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Οριόλα με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 31-35, 45-57, 60-72