Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 85-81: Με “μαέστρο” Καλάθη λύγισε τον Πασκουάλ και έκανε το 5/5! (video)

2021-01-26T23:06:56+00:00 2021-01-27T00:10:49+00:00.

26/Jan/21 23:06

Η Μπαρτσελόνα “πίκρανε” τον πάντα αγαπητό στον σύλλογο Τσάβι Πασκουάλ κερδίζοντας σχετικά εύκολα εντός έδρας την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 85-81 και έχοντας για “μαέστρο” τον Νικ Kαλάθη,

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους “λύγισε” και την Ζενίτ στην Βαρκελώνη με 85-81 φτάνοντας τις 5 σερί νίκες στην Ευρωλίγκα και δείχνει να βρίσκει ρυθμό και πάλι σε μία σημαντική καμπή της regular season.

Αντίθετα η ομάδα του Πασκουάλ υπέστη δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα και παράλληλα έχει μπροστά της ένα δύσκολο και “βαρύ” πρόγραμμα στην προσπάθεια για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπαρτσελόνα έχει ρεκόρ 16-6 και φιγουράρει στην κορυφή, ενώ η Ζενίτ έπεσε στο 13-7 έχοντας και δύο λιγότερα ματς (εντός Παναθηναϊκό και Μιλάνο) με τους Καταλανούς παράλληλα να ισοφαρίζουν και την διαφορά του -4 του πρώτου αγώνα.

Το ματς

Μπροστά οι Καταλανοί με άμυνα και… Καλάθη

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Μπαρτσελόνα και προηγήθηκε με 12-6 (στο 5′) χάρη σε 3 ασίστ του Καλάθη, όμως οι Ρώσοι ισοφάρισαν σε 12-12 (στο 8′) πριν κλείσει η πρώτη περίοδος με 16-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι Καταλανοί μέσα από την άμυνα τους επέβαλλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +9 (31-22 στο 16′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το προβάδισμα της Μπάρτσα στο +11 (44-33) με τον τους Καλάθη (7 ασίστ, 5 ριμπάουντ) και Κούριτς (12 πόντους) να κάνουν την διαφορά.

Επέστρεψε από το -19 η Ζενίτ αλλά… Μπαρτσελόνα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Βαρκελώνη ξεκίνησε με την Ζενίτ να μην πατάει καλά να δέχεται ένα επιμέρους σκορ 9-1 και να βρίσκεται πίσω με 19 πόντους (53-34 στο 24′) και όλα ουσιαστικά να κρίνονται από νωρίς. Η ομάδα του Πασκουάλ κατάφερε πάντως να μειώσει έστω και λίγο την διαφορά (57-43 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με την Μπαρτσελόνα μπροστά με 69-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι Ρώσοι ξεκίνησαν με σερί 9-0 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς μειώνοντας σε 69-59 (στο 34′), όμως η Μπαρτσελόνα παρότι έμεινε στους 4 πόντους για 7 λεπτά κρατούσε ένα διψήφιο προβάδισμα (73-62 στο 37′) “αγκαλιά” την μεγάλη νίκη.

Τελικά παρότι η ομάδα του Πασκουάλ μείωσε σε 74-68 2′ λεπτά πριν την λήξη, δεν κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή και έφυγε ηττημένη με 85-81.

Που κρίθηκε: Στην τρίτη περίοδο όπου η Μπάρτσα μπήκε προηγούμενη με 44-33 και με επιμέρους σκορ 9-1 προηγήθηκε με 53-34 διαφορά που δεν κατάφερε να καλύψει η Ζενίτ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπράντον Ντέιβις ήταν απολαυστικός με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Καλάθης με 9 πόντους (4/8 σουτ), 12 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Κούριτς με 16 πόντους (6/7 σουτ) και 3 ασίστ και ο Μίροτιτς με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 44-33, 69-50, 85-81.