Ρεάλ – Παναθηναϊκός 76-66: Με ένα καλό ημίχρονο δεν κερδίζεις στη Μαδρίτη (videos)

2021-01-27T22:43:09+00:00 2021-01-27T23:37:50+00:00.

27/Jan/21 22:43

EUROLEAGUE 2020-2021 / ÑÅÁË ÌÁÄÑÉÔÇÓ - ÐÁÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε όσο μπορούσε, όμως δεν απέφυγε την ήττα στη Μαδρίτη από την Ρεάλ με 76-66.

Ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό στην Μαδρίτη, γνωρίζοντας την ήττα με 76-66 από την Ρεάλ, για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι ”πράσινοι” έχαναν σταθερά με διψήφιες διαφορές, μείωσαν ακόμα και στους 5 (ήταν πίσω με 22 στο 20’), όμως για μία ακόμα φορά ”πλήρωσαν” το κακό πρώτο ημίχρονο, αλλά και την έλλειψη σκορ στο τέλος (10-5 επιμέρους).

Αυτή ήταν η 12η σερί νίκη των Μαδριλένων επί του ”τριφυλλιού” και 10η εντός έδρας, για το 14-8 τους φέτος και το 7-14 της ελληνικής ομάδας

Για την 23η αγωνιστική, η Ρεάλ φιλοξενείται από την Άλμπα στο Βερολίνο (29/1, 21:00), ενώ ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Βαλένθια (29/1, 21:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα και πιο εύστοχα για το δικό της 12-4 στο 5′ με τους Τέιλορ-Ντεκ να έχουν τις λύσεις. O Παναθηναϊκός είχε πρόβλημα στο σκορ -με εξαίρεση ίσως τον Νέντοβιτς– και κάπως έτσι ήρθε το -12 (20-8 στο 7:30′). Οι ”πράσινοι” είχαν 5/17 σουτ (0/5 τρίποντα), οι Μαδριλένοι 10/16, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 25-12.

Ο Κοζέρ μπήκε δυναμικά στη περίοδο με 10 πόντους (3/3 τρίποντα), κάνοντας το 38-19 για την Ρεάλ στο 16′, με τους γηπεδούχους να δείχνουν πως έχουν τον πλήρη έλεγχο του ματς, την ώρα που η επίθεση είχε γίνει βραχνάς για τους φιλοξενούμενους (12/36 σουτ με 0/10 τρίποντα). Ο Νέντοβιτς προσπαθούσε με κάποια σουτ (40-25), όμως οι Ισπανοί δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι για το 49-27 του ημιχρόνου με πρωταγωνιστές τους Ταβάρες-Αλοσέν.

Δεν άντεξε…

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να ροκανίσει την διαφορά και το έκανε εν μέρει με 0-7 (49-34) με ΌγκαστΟυάιτ, πριν έρθει η απάντηση της Ρεάλ για το 55-39 στο 25′ με τον Ντεκ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι το -11 (55-44) με 0-5 σερί, όμως ο Κάρολ έκανε το 58-44 στο 28′, αποχωρώντας στην ίδια φάση τραυματίας. Ο Κασελάκης έριξε την διαφορά κάτω από τους 10 (58-49), με τον Ντεκ (6 πόντοι) να υπογράφει το 64-50 στο 30′.

Ο Παναθηναϊκός δεν το έβαλε κάτω και μείωσε εκ νέου σε 66-61 στο 35′ με 0-9 σερί (Νέντοβιτς-ΌγκαστΦόστερ). Γιουλ και Αμπάλντε έκαναν το 72-61 με τρίποντα, με τον Νέντοβιτς να κάνει το 72-64, αλλά τον Γιουλ να βρίσκει σκορ (74-64), πριν ο Σέρβος απαντήσει (74-66) στο 38′. Ο Παναθηναϊκός έχασε 2 σερί επιθέσεις, ο Γιουλ έκανε το 75-66 στο 39′ και κάπου εκεί τελείωσε το ματς με το τελικό 76-66.

Πού κρίθηκε: Κομβικό το 6-0 από τον Ντεκ όταν ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 58-49, αλλά ακόμα περισσότερο τα 2 τρίποντα στο 66-61 για το 72-61.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντεκ ήταν τρομερός με 20 πόντους-9 ριμπάουντ, κάνοντας ρεκόρ καριέρας, ενώ clutch ήταν και ο Γιουλ με 7 πόντους -6 στα τελευταία 4′- ενώ 13 είχε ο Αλοσέν, 11 ο Κοζέρ και 10 ο Τέιλορ, με τον Ταβάρες να μετράει 4 με 7 ριμπάουντ.

Για τον Παναθηναϊκό προσπάθησε με 18 ο Νέντοβιτς, ενώ 11 πήρε από τον Φόστερ και 13 (με 5 ριμπάουντ) από τον τον Όγκαστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 49-27, 64-50, 76-66

Ρεάλ: Κοζέρ 11, Ρούντι, Αμπάλντε 4, Τάιους 4, Γιουλ 7, Αλοσέν 13, Ντεκ 20, Γκαρούμπα, Κάρολ 3, Ταβάρες 4, Τόμπκινς, Τέιλορ 10

Παναθηναϊκός: Μακ 4, Μποχωρίδης 5, Όγκαστ 13, Κασελάκης 3, Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 11, Νέντοβιτς 18, Ουάιτ, Μήτογλου 5, Μπέντιλ 2, Σαντ-Ρος

Ευρωλίγκα – βαθμολογία: 16ος ο Παναθηναϊκός, εκτός 10άδας ο Ολυμπιακός (videos)
Παναθηναϊκός: Πρόβλημα με Σαντ-Ρος ενόψει Βαλένθια
Παναθηναϊκός: Η “κατάρα” με την Ρεάλ συνεχίστηκε – 8 χρόνια χωρίς διπλό στην Μαδρίτη! (videos)
Κάτας: “Μου άρεσε ο τρόπος που αντέδρασαν οι παίκτες – Στο πρώτο μέρος δεν ήμασταν εκεί”
Ντεκ: “Σκότωσε” τον Παναθηναϊκό με ρεκόρ καριέρας (video)
Ρεάλ Μαδρίτης: Αποχώρησε τραυματίας ο Κάρολ, δεν του άφησε ο Μποχωρίδης χώρο να προσγειωθεί (video)