Βιλερμπάν – Μπασκόνια 83-77: “Έπνιξαν” τους Βάσκους στο δεύτερο μέρος και πήραν το ματς οι Γάλλοι (videos)

2021-01-27T22:34:24+00:00 2021-01-27T23:41:39+00:00.

27/Jan/21 22:34

Μετά την Βαλένθια η Βιλερμπάν κέρδισε και την Μπασκόνια στην έδρα της με 83-77 κάνοντας μία μεγάλη ανατροπή από το -11 του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ παρότι στο πρώτο μέρος λόγω της κακής της άμυνας βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές από την Μπασκόνια, κατάφερε να κάνει μία ακόμα “ζημιά” στην Ευρωλίγκα κερδίζοντας μετά την Βαλένθια και τους Βάσκους με 83-77.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Βιλερμπάν έχει ρεκόρ 8-14 και συνεχίζει την προσπάθεια για όσο καλύτερη θέση γίνεται στην κατάταξη, ενώ η Μπασκόνια με ρεκόρ 9-13 απομακρύνεται πλήρως από την οκτάδα.

Το ματς

Από νωρίς μπροστά η Μπασκόνια

Καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Βάσκοι και προηγήθηκαν με 13-8 (στο 5′), ενώ στην συνέχεια αύξησαν το προβάδισμα τους στο +9 (22-13 στο 8′) διαφορά με την οποία έληξε η πρώτη περίοδος (26-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς συνέχισε την καλή της προσπάθεια στο παρκέ με την Βιλερμπάν να μην μπορεί να αντιδράσει και την διαφορά πλέον να είναι διψήφια (38-26 στο 15′). Οι Γάλλοι μείωσαν αρχικά σε 38-30 (στο 28′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 46-35.

Ολική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Λυών ξεκίνησε με την γαλλική ομάδα να “σφίγγει” την άμυνα της και με επιμέρους σκορ 13-5 να ισοφαρίζει σε 51-51 (στο 28′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 58-53 για την Βιλερμπάν η οποία έκανε συνολικό επιμέρους σκορ 23-7!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Μπασκόνια συνέχισε να έχει μεγάλα επιθετικά προβλήματα και είδε την αντίπαλο της να προηγείται με 65-56 (στο 33′) και να εξελίσσεται σε φαβορί για την νίκη. 5′ λεπτά πριν το τέλος οι Γάλλοι προηγήθηκαν και με +12 (72-60), ενώ στο 38ο λεπτό οι Βάσκοι μείωσαν σε 78-72 κάνοντας μία τελευταία προσπάθεια για ανατροπή.

Εν τέλει στις τελευταίες στιγμές του αγώνα δεν άλλαξε τίποτα ιδιαίτερο και η Βιλερμπάν πανηγύρισε την μεγάλη νίκη με 83-77.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η Βιλερμπάν με 23-7 συνολικό επιμέρους σκορ επέστρεψε από το -11 και προηγήθηκε με +5 διαφορά που της έδωσε τον “αέρα” να πάρει την νίκη στο τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάιτι ήταν απολαυστικός με 21 πόντους και 3 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Νόρις Κόουλ με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 35-46, 58-53, 83-77.