Άλμπα – ΤΣΣΚΑ 68-71: Νίκη στην σκιά της απουσίας του Τζέιμς (videos)

2021-01-27T22:12:45+00:00 2021-01-28T00:09:52+00:00.

27/Jan/21 22:12

Η ΤΣΣΚΑ, χωρίς τον Μάικ Τζέιμς, πήρε δύσκολα τη νίκη απέναντι στην Άλμπα με 71-68, έχοντας ως κορυφαίο τον Τόκο Σενγκέλια.

Παρότι δυσκολεύτηκε, η ΤΣΣΚΑ πέρασε από το Βερολίνο με 71-68, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από 2 σερί ήττες.

Αυτό ήταν το πρώτο ματς μετά την τιμωρία του Τζέιμς, με τον Τόκο Σενγκέλια και τον Ντάνιελ Χάκετ να βγαίνουν μπροστά και να οδηγούν την ομάδα τους στη νίκη και στο 16-6. Από την άλλη η Άλμπα υποχώρησε στο 8-14.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και πήρε τα ηνία, φτάνοντας στο 12-20 στο 9’, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Άλμπα αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα, με το σκορ να γίνεται 37-32 (19’) και το ημίχρονο να κλείνει στο 37-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πάντα έγιναν θρίλερ, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια. Παρόλα αυτά, η ΤΣΣΚΑ, με τους Χάκετ και Σενγκέλια να βγαίνουν μπροστά, βρήκε λύσεις και πήρε αέρα 4 πόντων (65-69) στα 37’’ πριν το τέλος. Ένα μεγάλο τρίποντο του Λο έκανε το σκορ 68-69, αλλά ο Σενγκέλια με 2 βολές έκανε το 68-71 στα 9’’. Η Άλμπα στη συνέχεια δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και το τέλος του αγώνα βρήκε την ΤΣΣΚΑ νικήτρια.

Δεκάλεπτα: 15-20, 37-34, 56-52, 68-71.

Πού κρίθηκε:

Οι βολές του Σενγκέλια έδωσαν ασφάλεια στην ΤΣΣΚΑ στο τέλος, με την ρωσική ομάδα να παίρνει έτσι ένα πολύτιμο και δύσκολο αποτέλεσμα, τηρουμένων των αναλογιών.

Παίκτης κλειδί:

Ο Τόκο Σενγκέλια έκανε το καλύτερό του ματς με την ΤΣΣΚΑ, έχοντας 20 πόντους, ενώ ο Νίκολα Μιλουτίνοφ πρόσθεσε 10 πόντους με 11 ριμπάουντ και ο Ντάνιελ Χάκετ 13 πόντους.