ΤΣΣΚΑ – Μπάγερν 66-69: Τεράστιο βήμα πρόκρισης στην Μόσχα με Μπόλντγουϊν & Σίλεϊ! (videos)

2021-01-29T20:01:34+00:00 2021-01-29T20:43:13+00:00.

29/Jan/21 20:01

Η Μπάγερν Μονάχου του Αντρέα Τρινκιέρι πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο στην Μόσχα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ πανηγύρισε ένα τεράστιο διπλό με 69-66.

Μπορεί η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου να ήταν μπροστά με 60-50, όμως οι Βαυαροί με την τριάδα των Μπόλντουϊν, Σίλεϊ και Ρέινολντς και δεχόμενη μόλις 6 πόντους σε 10′ πανηγύρισε την πρώτη νίκη στην ιστορία της απέναντι στην ΤΣΣΚΑ και μάλιστα εκτός έδρας με 69-66.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η ΤΣΣΚΑ έχει ρεκόρ 16-7 και είναι δεύτερη πίσω από την Μπαρτσελόνα, ενώ η Μπάγερν με 14 νίκες και 9 ήττες αυξάνει τις ήδη πολλές πιθανότητες για την πρόκριση στα playoffs.

Το ματς

Ντέρμπι με Μπόλντγουϊν – Μιλουτίνοφ στο πρώτο μέρος

Ισορροπημένος ήταν ο αγώνα στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 11-11 (στο 5′), αλλά στην συνέχεια η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 18-13 (στο 23′) και έκλεισε την πρώτη περίοδο οριακά μπροστά με 27-25 χάρη στον καταπληκτικό Μιλουτίνοφ που είχε 14 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η Μπάγερν παράμενε κοντά στο σκορ (36-33 στο 15′) με τον Μπόλντγουϊν να έχει 10 πόντους, ενώ έχοντας δεχθεί μόλις 9 πόντους σε 8′ λεπτά πήρε και το προβάδισμα με 38-36 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε 40-39.

“Θρίλερ” μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Μόσχα ξεκίνησε με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ και ισόπαλες στο 25ο λεπτό με 46-46. Με τον Χίλιαρντ να βρίσκει ρυθμό επιθετικά και να φτάνει τους 15 πόντους η ΤΣΣΚΑ απέκτησε και πάλι το προβάδισμα με 54-50 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 60-50 και συνολικό επιμέρους σκορ 21-10 της ομάδας του Ιτούδη,

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι παίκτες του Τρινκιέρι έπαιξαν απίθανη άμυνα, “σκότωσαν” την επιθετική νοοτροπία της ΤΣΣΚΑ και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 13-2 σε σχεδόν 8′ λεπτά ανέτρεψαν το -10 και προηγήθηκαν με 63-62!

Ο Χάκετ έκανε το 64-63 για τους Ρώσους, όμως ο Σίλεϊ με τρίποντο στο 1:27 έβαλε μπροστά ξανά τους Βαυαρούς με 66-64. Ο Βόιχτμαν ισοφάρισε σε 66-66 αλλά ένα καλάθι του Ρέινολτς και ένα λάθος της ΤΣΣΚΑ έφεραν το σκορ στο 68-66 και με την μπάλα στην Μπάγερν στα 45′. Ένα λάθος του Γκιστ, ένα χαμένο λέι απ του Χίλιαρντ και 1/2 βολές του Σίλεϊ τελικά έφεραν το μεγάλο διπλό της Μπάγερν με 69-66!

Που κρίθηκε: Φυσικά στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου η Μπάγερν δέχθηκε μόλις 6 πόντους μέσα στην Μόσχα και “αφόπλισε” επιθετικά τους παίκτες του Ιτούδη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σίλεϊ ήταν “καυτός” με 17 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ σπουδαίο ματς έκαναν ο Μπόλντγουϊν με 22 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Ρέινολντς με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 39-40, 60-50, 66-69.