Ρεάλ – Μπασκόνια 64-84: Θρίαμβος των Βάσκων στην Μαδρίτη! (videos)

2021-02-05T22:41:47+00:00 2021-02-06T00:04:18+00:00.

05/Feb/21 22:41

Η Μπασκόνια στην κορυφαία φετινή της εμφάνιση στην Ευρωλίγκα “διέλυσε” μέσα στην Μαδρίτη την Ρεάλ του Πάμπλο Λάσο με 84-64 σε ένα ματς που κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν πραγματικά απολαυστική σε όλο το ματς και στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Μαδριλένους να αντιδράσουν με αποτέλεσμα να πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 84-64.

Αναλυτικά εδώ τα στατιστικά!

Πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης έχει ρεκόρ 15-9 και παραμένει στην πρώτη τετράδα, ενώ η Μπασκόνια με ρεκόρ 11-13 διαθέτει μόνο μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης στα playoffs, παρότι κέρδισε και στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα με 76-63 στην Ρεάλ στην Βιτόρια.

Το ματς

Επέστρεψε από το -14 η Ρεάλ

Εντυπωσιακή εκκίνηση στον αγώνα έκανε η Μπασκόνια και προηγήθηκε με 23-9 στο όγδοο λεπτό (!) πριν κλείσει την πρώτη περίοδο μπροστά με 28-15!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι Βάσκοι συνέχισαν να κάνουν ότι ήθελαν στο παρκέ μέσα από την άμυνα τους και διατήρησαν το +14 (37-23 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Ρεάλ να μειώνει σε 37-34 χάρη σε επιμέρους σκορ 11-0.

Έκανε “πλάκα” στο τέλος η Μπασκόνια

To δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Μαδρίτη ξεκίνησε με το ντέρμπι πλέον καλά να κρατεί στο παρκέ και την Ρεάλ να μειώνει ακόμα περισσότερο σε 48-46 (στο 25′). Η τρίτη περίοδος έληξε με 60-52 και τους Βάσκους να δείχνουν πως μπορούν να πάρουν το μεγάλο διπλό.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς δεν άλλαξε τίποτα από την πλευρά της Ρεάλ η οποία δεν μπορούσε να σκοράρει με αποτέλεσμα να πετύχει μόλις 12 πόντους σε 10 λεπτά και να γνωρίσει την συντριβή με 84-64 από την Μπασκόνια.

Που κρίθηκε: Στην τέταρτη περίοδο όπου με συνολικό επιμέρους σκορ 24-12 οι Βάσκοι “σφράγισαν” το τεράστιο διπλό στην Μαδρίτη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πολονάρα ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Πίτερς με 16 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Γκεντράιτις με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 34-37, 52-60, 64-84.