Χίμκι – Μπασκόνια 67-89: Πέρασαν και οι Βάσκοι από τη Μόσχα – 15 σερί ήττες οι Ρώσοι! (videos)

2021-02-18T19:44:44+00:00 2021-02-18T20:40:19+00:00.

18/Feb/21 19:44

Η Μπασκόνια δεν είχε κανένα πρόβλημα να κερδίσει και εκείνη τη Χίμκι στη Μόσχα με το άνετο 89-67 και να διατηρήσει “ζωντανές” τις ελπίδες της για την οκτάδα.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έπαιξε αρκετά καλά για τρία δεκάλεπτα στη Ρωσία και βρίσκοντας τις σωστές επιλογές στην επίθεση δεν αντιμετώπισε ουσιαστικά καμία δυσκολία να πανηγυρίσει το άνετο διπλό με 89-67.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπασκόνια έχει ρεκόρ 12-13 και παραμένει “ζωντανή” στη μάχη της οκτάδας, ενώ η Χίμκι με 2 νίκες και 22 ήττες εκ των οποίων οι 15 συνεχόμενες βρίσκεται στη τελευταία θέση,

Το ματς

Διψήφια από νωρίς η Μπασκόνια

Εξαιρετική ήταν από την αρχή του αγώνα η Μπασκόνια και με τον Χένρι να δημιουργεί συνεχώς στην επίθεση (6 ασίστ), οι Βάσκοι πήραν διψήφιο προβάδισμα (24-14) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι Ρώσοι αντέδρασαν για πρώτη φορά και με επιμέρους σκορ 18-10 μείωσαν σε 34-32 (στο 15′) με τον Σβεντ να έχει ήδη 13 πόντους. Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς πάντως “άντεξαν” προηγούμενοι (42-37 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 47-37!

Δεν άλλαξε τίποτα στη συνέχεια

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Μόσχα ξεκίνησε με τη Μπασκόνια να διατηρεί εύκολα ένα σημαντικό προβάδισμα με (57-48 στο 25′) και να επιβεβαιώνει το ρόλο του φαβορί. H τρίτη περίοδος έληξε με τους Ρώσους να μην μπορούν να μειώσουν και με σκορ 71-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η διαφορά πήγε και στους 19 (82-63 στο 35′) με επιμέρους σκορ 11-6 και κάπου εκεί ουσιαστικά όλα κρίθηκαν. Τελικά η Μπασκόνια στο τέλος πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 89-67.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα των Βάσκων η οποία ήταν εξαιρετική και στα 40′ λεπτά του παιχνδιού και κράτησε στους 67 πόντους τους Ρώσους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φολ ήταν κυρίαρχος με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Βιλντόζα με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Γκεντράιτις με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Σεντεκέρσκις με 11 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 37-47, 57-71, 67-89