Μπαρτσελόνα – Ζαλγκίρις 86-62: Απολαυστικοί οι “μπλαουγκράνα” κόντρα στη πρώην του Σάρας! (videos)

2021-02-18T22:41:58+00:00 2021-02-18T23:38:05+00:00.

18/Feb/21 22:41

Η Μπαρτσελόνα βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση μετά τη κατάκτηση του Κυπέλλου Ισπανίας και έκανε το 2/2 στη φετινή Ευρωλίγκα απέναντι στη Ζαλγκίρις Κάουνας “διαλύοντας” την με 86-62.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επιφύλασσε… πίκρες στην πρώην του ομάδα τη Ζαλγκίρις Κάουνας, καθώς μετά το διπλό στη Λιθουανία την κέρδισε με το εμφατικό 86-62 στο “Palau Blaugrana” με τους Χίγκινς, Οριόλα και Ντέιβις να κάνουν τη διαφορά.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Μπαρτσελόνα έχει ρεκόρ 18-7 και παραμένει μόνη πρώτη, ενώ οι Λιθουανοί με 13 νίκες και 11 ήττες συνεχίζουν και δίνουν “μάχη” για τα playoffs.

Το ματς

Κυριάρχησε στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάρτσα

Με τις δύο ομάδες να ξεκινούν με 5/5 τρίποντα (3/3 η Ζαλγκίρις) το σκορ έγινε 13-12 υπέρ των Λιθουανών με τον ρυθμό να είναι εξαιρετικός. H ισορροπία στο σκορ παρέμεινε και στη συνέχεια (20-20 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 24-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους με επιμέρους σκορ 11-4 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +7 (35-28 στο 15′) και το αύξησαν στους 10 (44-34 στο 18′) δείχνοντας να κυριαρχούν στο παρκέ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 48-37.

Όλα τελείωσαν στη τρίτη περίοδο…

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Βαρκελώνη ξεκίνησε με ΅με την Μπαρτσελόνα να κάνει επιμέρους σκορ 11-3 και να “εκτοξεύει” το προβάδισμα της στο +19 (59-40 στο 26′) και να “κλειδώνει” ουσιαστικά τη νίκη. Η διαφορά πήγε και στους 24 (65-41 στο 28′!) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 71-47.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς ο ρυθμός ήταν πολύ χαμηλός αφού όλα είχαν κριθεί και στο 35ο λεπτό η Μπαρτσελόνα ήταν στο +26 (77-51), ενώ στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη με 86-62.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η Μπαρτσα έχοντας ήδη προβάδισμα με 48-37 έκανε συνολικό επιμέρους σκορ 23-10 και “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χίγκινς ήταν εξαιρετικός σκοράροντας 19 πόντους με 8/9 σουτ, ενώ ακόμα είχε 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Επίσης ξεχώρισαν ο Οριόλα με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 μπλοκ, ο Ντέιβις με 12 πόντους και 5/6 σουτ και ο Μίροτιτς με 10 πόντους και 3 ριμπάουντ. Ακόμα ο Μπολμάρο είχε 8 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο Καλάθης 4 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 48-37, 71-47, 86-62.