Φενέρ – Άλμπα 89-84: Ζητείται αντίπαλος! (videos)

2021-02-19T20:32:04+00:00 2021-02-19T21:05:18+00:00.

19/Feb/21 20:32

Η Άλμπα ήταν ανταγωνιστική μέχρι τέλους, όμως η Φενέρ είχε σε κέφια τους Ντε Κολό-Πιερ και έφτασε στην 10η σερί νίκη της με 89-84.

Η Φενέρ συνεχίζει το φοβερό σερί της, φτάνοντας τις 10 σερί νίκες μετά το 89-84 επί της Άλμπα για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η γερμανική ομάδα δεν τα παράτησε σε κανένα σημείο, ακόμα και όταν έχανε με 13 πόντους λίγο πριν το τέλος, όμως οι Ντε Κολό και Πιερ ”καθάρισαν” για τους Τούρκους, που πλέον μετρούν 15-10, με την Άλμπα να μένει στο 8-17.

Για την 26η αγωνιστική, η Φενέρ υποδέχεται την Εφές (26/2, 19:45), ενώ η Άλμπα φιλοξενεί τον Παναθηναϊκό (26/2, 21:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε την βαθμολογία της Ευρωλίγκας

Η εξέλιξη: Η Άλμπα ξεκίνησε καλύτερα το ματς και από το 11-11 βρέθηκε στο 13-18 με Έρικσον-Λο, παρά τους 9 του Ντε Κολό. Παρόλα αυτά, η Φενέρ βρήκε τον τρόπο και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο ”στα συν” με 24-22.

Ο Λάμερς μπήκε στην εξίσωση της γερμανικής ομάδας και έτσι ήρθε το προβάδισμα με 34-39, πριν έρθει το 11-0 των Τούρκων με Βέσελι-Γκούντουριτς για το 45-39, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο από την θέση του οδηγού μετά το 45-42.

Ίδιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, με την Άλμπα να παίζει πολύ καλά στην επίθεση και να φτάνει στο 47-53, πριν ισοφαρίσει σε 53-53 η Φενέρ. Το σκορ ”κόλλησε” για αρκετά λεπτά στο 53-55, με τον Ντε Κολό να υπογράφει το 16-2 της ομάδας του με 6 σερί πόντους (63-55 από 47-53), με την περίοδο να κλείνει στο +7 (67-60).

Η Άλμπα δεν τα παράτησε, παρά την ραψωδία του Ντε Κολό, όμως ο Πιερ έδωσε τέλος στο ματς με 11 σερί πόντους για το 85-72 στο 37′. Κάπου εκεί, το ματς έλαβε τέλος, με την ομάδα του Βερολίνου να κάνει ένα 0-10 και να μειώνει σε 85-82 στο 39′. Η Φενέρ όμως έκανε ένα 4-2 (89-84) για να έρθει η λήξη με το τελικό σκορ.

Πού κρίθηκε: Το 74-70 έγινε 85-72, με την Άλμπα να μειώνει σε 85-82 στο 39′, πριν έρθει ένα 4-2 για το τελικό σκορ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντε Κολό είχε 26 πόντους-8 ασίστ και ο Πιερ 17 για την Φενέρ, με τους Βέσελι-Γκούντουριτς να έχουν από 12.

Για την Άλμπα, προσπάθησε με 19 (5/10 τρίποντα) ο Έρικσον, 16 είχε ο Λάμερς και από 14 οι Φοτέκιο-Λο.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-42, 67-60, 89-84

Φενέρ: Μπράουν 4, Πέρεζ 2, Γκούντουριτς 12, Μαχμούτογλου 3, Ο’Κουίν 8, Ντε Κολό 26, Πιερ 17, Μπαρτέλ 5, Βέσελι 12, Έντι, Ντουβερίογλου, Ουλάνοβας

Άλμπα: Λο 14, Σίβα, Ντίλοου 2, Έρικσον 19, Ματίσεκ 3, Σνέιντερ, Νίκιτς, Φοτέκιο 14, Τίμαν 10, Σίκμα 6, Λάμερς 16