Παναθηναϊκός: Ιστορική ήττα στο Βερολίνο – Season low οι 65 πόντοι! (videos)

2021-02-26T21:54:45+00:00 2021-02-26T21:54:45+00:00.

26/Feb/21 21:54

auguste

Ο Παναθηναϊκός δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο κυρίως στην επίθεση στο Βερολίνο κόντρα στην Άλμπα και ηττήθηκε δίκαια με 74-65, στη χειρότερη φετινή επιθετική του εμφάνιση.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας μετά τις δύο σπουδαίες νίκες στην Ευρωλίγκα με τη Βαλένθια στο ΟΑΚΑ (91-72) και με τον Ολυμπιακό (88-77) στο ΣΕΦ πέρασε μία πολύ δύσκολη περίοδο λόγω συρροής κρουσμάτων κορωνοϊού στο εσωτερικό της, με αποτέλεσμα να αναβληθούν αρκετά ματς για τις εγχώριες και ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός το βράδυ της Παρασκευής (26/2) να ηττηθεί σχετικά άνετα στο δεύτερο ημίχρονο από την Άλμπα στο Βερολίνο με 74-65 χάρη στα επιθετικά του προβλήματα και να μην καταφέρει για πρώτη φορά φέτος στη διοργάνωση να κάνει το 3/3, μετά τις νίκες επί των ΒαλένθιαΟλυμπιακού.

Επίσης οι πράσινοι σημείωσαν season low στην επίθεση σε πόντους με τους 65 που πέτυχαν (17/32, δίποντα, 7/23 τρίποντα, 18 λάθη) με το προηγούμενο να είναι οι 66 στην ήττα από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη (76-66).

Παράλληλα το “τριφύλλι” γνώρισε και τη πρώτη ήττα της ιστορίας του από την Άλμπα Βερολίνου ως φιλοξενούμενος, έχοντας μέχρι φέτος 2/2 στη συγκεκριμένη έδρα αφού κέρδισε για το Top-16 στις 16/1 του 2013 με 79-73 και στις 6/2 του 2015 με 65-59 για την ίδια φάση της Ευρωλίγκα!