Μπασκόνια-Ερ. Αστέρας: Περίπατος… μικρής ελπίδας για τους Βάσκους (Video)

2021-02-26T20:35:57+00:00 2021-02-26T21:38:01+00:00.

26/Feb/21 20:35

Η Μπασκόνια έκανε έναν υγιεινό περίπατο… μικρής ελπίδας πρόκρισης στα πλέι οφ, διαλύοντας με 87-67 τον απογοητευτικό Ερυθρό Αστέρα στη Βιτόρια και πέτυχε την τέταρτη σερί νίκη της στην προσπάθεια που κάνει για να μπει στην οκτάδα…

Η Μπασκόνια είναι από εκείνες τις λίγες ομάδες κάτω από τις δέκα πρώτες που έχουν προβάδισμα, που έχουν κάποιες ελπίδες. Αρκεί να συνεχίσει νικηφόρο της σερί και να χάσουν παιχνίδια οι… μπροστινοί, ώστε στα υπόλοιπα ματς να βρεθεί σε θέση βολής μπας και τα καταφέρει.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς χτύπησε αλύπητα τους Σέρβους μέσα στο ζωγραφιστό, κυριαρχώντας απόλυτα από το πρώτο ημίχρονο, ώστε να μη δώσει δικαιώματα και πάρει ο Ερυθρός Αστέρας μία νίκη γοήτρου καθαρά και μόνο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μπασκόνια επιβλήθηκε ολοκληρωτικά στο πρώτο ημίχρονο, ξεφεύγοντας με το καλημέρα με 11 πόντους διαφορά (14-3) με τον Γιουσούφα Φολ να μετράει οκτώ πόντους. Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να περιορίσει τη διαφορά στους πέντε, 21-16, χάρη κυρίως στον Τζόρνταν Λόιντ (8π.), έμεινε σχετικά κοντά και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (29-20), αλλά εκεί η Μπασκόνια… εξαφανίστηκε.

Χτυπώντας μέσα στη ρακέτα με τον Φολ (13π.), τον Τζεκίρι (6π.), τον Πολονάρα (6π.) ή με αιφνιδιασμούς, η Μπασκόνια έκανε… πάρτι ξεφεύγοντας με 46-22 στο 18′! Έκλεισε το ημίχρονο με 48-27 με τον Λόιντ να παλεύει μόνος του (13π.), έχοντας διπλάσια ριμπάουντ (22-11, τα οκτώ επιθετικά) και με 18/28 δίποντα απόδειξη όταν δεν σπατάλησε επιθέσεις από μακριά (2/8τριπ.).

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε καλά το δεύτερο ημίχρονο, μειώνοντας σε 54-37 δείχνοντας να αντιδράσει στο σοκ του ημιχρόνου αλλά… φευ. Η Μπασκόνια με τον Φολ και πάλι, αλλά και τους Βιλντόζα-Γιεντράιτις, έκανε μία άμεση αντεπίθεση για να μη νιώσει απειλή και πέτυχε απόλυτα.

Ξέφυγε με 61-37 και έδειξε να τελειώνει τη δουλειά εκεί, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας ίσως επειδή δεν είχε τίποτα να χάσει, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (63-48 στο 28′). Οι Σέρβοι επέμειναν βρίσκοντας επιτέλους ρυθμό και έριξαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, 71-58 με έξι λεπτά να απομένουν. Ως εκεί όμως. Η Μπασκόνια πάτησε λίγο ακόμα το… γκάζι, ξέφυγε με 76-58 και … φινίτο.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Παίκτης-κλειδί:

Ο Γιουσούφα Φολ πρόσθεσε μία ακόμα δυναμική εμφάνιση στο ενεργητικό του, ισοπεδώνοντας τους αντίπαλους σέντερ μέσα στη ρακέτα. Έκανε τη διαφορά από το πρώτο ημίχρονο, συμβάλλοντας καθοριστικά στο μεγάλο υπέρ της χάντικαπ που δημιούργησε η Μπασκόνια σε αυτό το διάστημα.

Που κρίθηκε:

Η μία ομάδα (Μπασκόνια) το ήθελε πολύ και με πλήρη επιβολή της δύναμης της στο “ζωγραφιστό”, αλλά και την άμυνα, δεν άφησε τίποτα στην τύχη.

Δεκάλεπτα: 21-16, 27-11, 18-21, 21-19