Μπαρτσελόνα – Βιλερμπάν 69-76: Τρένο οι Γάλλοι κέρδισαν ΚΑΙ στη Βαρκελώνη! (video)

2021-02-26T23:05:13+00:00 2021-02-26T23:14:37+00:00.

26/Feb/21 23:05

Η Βιλερμπάν πέτυχε την έκπληξη της αγωνιστικής πιστοποιώντας την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται και μετά τη Λυών κέρδισε και στη Βαρκελώνη τη Μπαρτσελόνα με 76-69.

Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση και μετά το πρώτο διπλό της ιστορίας της κόντρα στη Μπαρτσελόνα με 76-69 χάρη στην απροσπέλαστη άμυνα της παραμένει αήττητη για 6 σερί παιχνίδια στην Ευρωλίγκα, με τελευταία της ήττα εντός έδρας από τον Ολυμπιακό στη παράταση σε εξ’ αναβολής αγώνα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Βιλερμπάν μετά την έκτη σερί νίκη της στη διοργάνωση έχει ρεκόρ 12-14 και διατηρεί ελπίδες για τα playoffs, ενώ η Μπαρτσελόνα με 18-8 παραμένει στη κορυφή της κατάταξης,

Το ματς

Οι εντυπώσεις στη Βιλερμπάν το προβάδισμα στη Μπάρτσα

Καλύτερη ήταν η γαλλική ομάδα στη πρώτη περίοδο και πήρε προβάδισμα με 19-15 χάρη σε 3/4 τρίποντα και αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να έχουν 2 ασίστ και 4 λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού η Βιλερμπάν συνέχισε να είναι εξαιρετικά ανταγωνιστική απέναντι στη Μπαρτσελόνα, η οποία παρότι προηγήθηκε με 29-28 (στο 17′) λόγω των 9 πόντων (4/5 σουτ) του Μίροτιτς δεν έπαιζε καλά. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 35-34.

Οι Γάλλοι από… αουτσάιντερ έγιναν στο τέλος φαβορί!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Βαρκελώνη ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ (47-44 στο 27′) και με τη Βιλερμπάν να παίζει πολύ καλά και να ελέγχει το ρυθμό. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 54-54 και όλα να είναι ανοιχτά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Βιλερμπάν με τρίποντο του Ουίλιαμς στο 36′ προηγήθηκε με 6 πόντους (64-58) και έδειχνε ικανή για το τεράστιο διπλό στη Βαρκελώνη. 2′ λεπτά πριν το τέλος η διαφορά είχε πάει στο +8 (72-64) για τους Γάλλους και η Μπάρτσα καλούνταν σε μία μεγάλη ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι στα 37′ με 2/2 βολές του Χίγκινς μείωσαν με μικρό σερί 5-0 σε 72-69 και έβαλαν “φωτιά” στα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως 2/2 βολές του Κόουλ (74-69) και ένα άστοχο τρίποντο του Μίροτιτς έφεραν εν τέλει το ιστορικό διπλό για τη Βιλερμπάν με 76-69!

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική άμυνα της Βιλερμπάν η οποία κράτησε στους 69 πόντους τη Μπαρτσελόνα (19/45 δίποντα, 13 ασίστ, 13 λάθη) στην έδρα της, ενώ η ίδια είχε 9/17 τρίποντα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κόουλ ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους (6/11 σουτ), 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Λάιτι με 13 πόντους, 4 κλεψίματα, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ο Φολ με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ και ο Χάουαρντ με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 35-34, 54-54, 69-76.