Ζενίτ – Άλμπα 87-71: Μαθήματα ανατροπής από τους Ρώσους (videos)

2021-03-02T19:41:24+00:00 2021-03-02T20:57:33+00:00.

02/Mar/21 19:41

Η Ζενίτ νίκησε την Άλμπα στην Αγία Πετρούπολη με 87-11, παρόλο που έχανε με 11 στην τρίτη περίοδο!

Επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με εκκωφαντικό τρόπο για την Ζενίτ.

Η ομάδα του Πασκουάλ νίκησε με 87-11 την Άλμπα Βερολίνου για την 27η αγωνιστική, παρά τις απουσίες των Γκουντάιτις-Ρίβερς, με τους Πάνγκος-Τόμας να είναι όλα τα λεφτά και τον Χόλινς να καθαρίζει στο τέλος με 11 πόντους.

Όλα αυτά την ώρα που η γερμανική ομάδα νικούσε σταθερά και μάλιστα στο 26′ έφτασε στο +11, για να βρεθεί μέσα σε 10′ στο -13, με την τελευταία περίοδος να είναι 19-4!

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ζενίτ έφτασε τις 16 νίκες σε 26 ματς, με την Άλμπα να έχει πλέον 9-18. Για την 28η αγωνιστική, η Ζενίτ υποδέχεται την Ρεάλ (4/3, 19:00), ενώ η Άλμπα φιλοξενείται από την Χίμκι (5/3, 19:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: H Ζενίτ αγωνίστηκε δίχως τους Γκουντάιτις-Ρίβερς και είδε την Άλμπα να παίρνει κεφάλι στο σκορ από την αρχή με τους Φοτέκιο-Σάμερς να κάνουν ζημιά. Τόμας-Πάνγκος όμως είχαν τις απαντήσεις και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 23-24.

Οι Γερμανοί παρέμειναν σε ρόλο οδηγού και έφτασαν μάλιστα ακόμα και σε διψήφια διαφορά (31-41) με τους Λο-Σίκμα να δίνουν το σύνθημα. Ο Πονίτκα όμως -όπως και οι Πάγκος-Τόμας- έδωσαν λύσεις στους γηπεδούχους, με ένα επιμέρους 12-7 να κλείνει το ημίχρονο στο 43-48.

Η Άλμπα πήγε ακόμα και στο +11 (53-64), όμως κάπου εκεί η Ζενίτ έβγαλε φοβερή αντίδραση και με σερί 13-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (66-64), με τον Πόιθρες να δίνει ενέργεια και πολλές λύσεις στην ομάδα του, η οποία έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +1 (68-67).

Η αναμέτρηση είχε νέο φαβορί και αυτό ήταν η ρωσική ομάδα, με τον Χόλινς να εξελίσσεται στον πρωταγωνιστή της. Με 8 πόντους του, η Ζενίτ έφτασε στο +13 (82-69) και παρόλο που το ματς είχε ακόμα 4′, φαίνεται πως είχε τελειώσει. Αυτό ακριβώς επιβεβαιώθηκε στην συνέχεια με ακόμα ένα τρίποντο του Χόλινς (85-71), με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στη νίκη με

Πού κρίθηκε: Η Ζενίτ έφτασε στο -11 (53-64) στο 26′ πριν πατήσει γκάζι για να φτάσει στο +13 (82-69) στο 36′ με το 10λεπτο αυτό να μεταφράζεται σε 29-5!

Παίκτης-κλειδί: Ο Πάνγκος ήταν και πάλι εξαιρετικός με 19 πόντους-7 ασίστ, όπως και ο Τόμας με 15 πόντους-6 ριμπάουντ-4 κλεψίματα, όμως ο Χόλινς έβαλε την υπογραφή του με 13 πόντους. Από κοντά και οι Πονίτκα (14 πόντοι-6 ασίστ) και Πόιθρες (11 πόντοι-7 ριμπάουντ).

Για την Άλμπα, προσπάθησε με 18 πόντους-6 ριμπάουντ ο Σίκμα και με 11-6 ο Λάμερς.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 43-48, 68-67, 87-71

Ζενίτ: Ζακχάροφ, Πάνγκος 19, Φριντζόν, Χόλινς 13, Τόμας 15, Μπάρον 6, Κβόστοφ, Πούσκοφ, Ζούμπκοφ 5, Πόιθρες 11, Πονίτκα 14, Μπλακ 4

Άλμπα: Λο 10, Σίβα, Γκίφεϊ 2, Ντιλόου, Έρικσον 9, Ματίσεκ 3, Σνέιντερ, Νίκιτς, Φοτέκιο 12, Τίμαν 6, Σίκμα 18, Λάμερς 11